Kto jest odpowiedzialny za protesty rolników? Sondaż wskazuje trzech winnych

To przede wszystkim Komisja Europejska, Zielony Ład i urzędnicy UE są odpowiedzialni za problemy rolników, które zaowocowały falą protestów – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Kto jest odpowiedzialny za protesty rolników? Sondaż wskazuje trzech winnych - INFBusiness

Protest rolników na Zakopiance. Nowy Targ, 20.03.2024.

Foto: PAP/Grzegorz Momot

W całej Polsce trwają masowe protesty rolników. Na środę zapowiedziano strajk generalny, który w efekcie zablokował drogi w 600 miejscach.

Jeszcze w połowie lutego sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wskazał, że aż 77,2 proc. Polaków popiera postulaty rolników, i poparcie to miało charakter ponadpartyjny – postulaty w „zdecydowany” sposób popierało 84 proc. wyborców PiS oraz 34 proc. wyborców koalicji rządzącej.

Sondaż CBOS z połowy marca pokazał wzrost poparcia — wówczas aż 81 proc. badanych wyraziło się pozytywnie na temat protestujących rolników, w tym 52 procent ich postulaty poparło „zdecydowanie”.

Sondaż. Kto jest odpowiedzialny za protesty rolników? Bez zaskoczenia

Sondażownia United Surveys  na zlecenie  Wirtualnej Polski zapytała, kto lub co zdaniem ankietowanych odpowiada za problemy rolników w Polsce. Można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

Najwięcej ankietowanych wskazało odpowiedź „Komisja Europejska, Zielony Ład i urzędnicy UE” – według 50,1 proc. pytanych to trzy elementy odpowiedzialne za falę protestów.

Na drugom miejscu ankietowali umieścili poprzedni rząd, którym kierował Mateusz Morawiecki –  wskazało go 48 proc. ankietowanych.

Podium zamyka napaść Rosji na Ukrainę – przyczyn problemów rolników w rosyjskiej inwazji upatruje 42,4 proc. respondentów.

Obecny, rządzący od 13 grudnia rząd Donalda Tuska, winą obarcza nieco więcej niż co piąty Polak — 21,2 proc.

Samą Ukrainę jako wyłącznie winną wskazało 17, 5 proc. ankietowanych.

Odpowiedzi nie potrafiło udzielić 2,5 proc. uczestników sondażu.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *