Rozpoczęcie astronomicznej wiosny nieodłącznie wiąże się z przestawieniem czasu na letni. Kiedy dokładnie zmieniamy zegarki? Czy już w ten weekend?
Kiedy następuje zmiana czasu na letni w 2025 roku?
Katarzyna Pryga
Wiosenny sezon już się rozpoczął, więc czas przygotować się na przejście z czasu zimowego na letni.
Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2025 roku?
Dzień, w którym następuje zmiana czasu z zimowego na letni, bywa czasami mylony z datą początku kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. Jednak przestawienie zegarów na czas letni ma miejsce dopiero w ostatnią niedzielę marca. W nocy z 29 na 30 marca należy ustawić zegarki z godz. 2:00 na godz. 3:00. Od tego momentu wstajemy wcześniej, a nasz organizm musi powoli przywyknąć do tej zmiany. Do czasu zimowego wrócimy dopiero 26 października.
W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku (wcześniej była wprowadzana sporadycznie) i jest regulowana przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.
Zmiana czasu – zmiana poglądów obywateli UE
Czy powinniśmy zlikwidować zmianę czasu, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści i trudności związane z tym corocznym procesem? Ta kwestia jest rozważana od lat, a możliwość rezygnacji ze zmiany czasu w Unii Europejskiej była intensywnie analizowana od 2018 roku. Jak przypomina Główny Urząd Miar, w 2018 roku Komisja Europejska rozpoczęła rewizję zasad dotyczących stosowania czasu letniego w państwach członkowskich UE. W dyskusji uczestniczyli politycy, naukowcy, a temat został rozszerzony o konsultacje publiczne.
W rekordowej ankiecie wzięło udział aż 4,6 miliona mieszkańców krajów UE. Jak pokazują wyniki badania, zdecydowana większość – 84 proc. respondentów – opowiedziała się za rezygnacją ze zmiany czasu. Co ciekawe, 76 proc. uczestników ankiety wyraziło negatywne doświadczenia związane z dwukrotną zmianą czasu w ciągu roku. Początkowy, pierwotny projekt Komisji UE zakładał rezygnację ze zmiany czasu już w 2019 roku. Jednak państwa członkowskie zażądały wprowadzenia wielu poprawek, co wydłużyło prace nad projektem.
Kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni?
Regularnie pojawiają się w mediach zapowiedzi dotyczące „ostatecznej” rezygnacji ze zmiany czasu w UE. W praktyce nadal trudno jest wskazać konkretna datę, od której ta planowana zmiana mogłaby być wprowadzona. Jak przypomina portal gum.gov.pl, pod koniec 2021 roku Komisja Europejska wydała komunikat dotyczący zmiany czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z treścią tego dokumentu, państwa członkowskie UE miały przygotować przepisy dotyczące przyszłej rezygnacji z procesu zmiany czasu – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
W Polsce temat powrócił w kontekście polskiej prezydencji w UE (od 1 stycznia 2025 roku). W październiku ubiegłego roku minister rozwoju Krzysztof Paszyk zadeklarował, że podczas polskiej prezydencji w UE temat rezygnacji ze zmiany czasu na pewno zostanie poruszony. Polityk wyjaśnił jednocześnie, że państwa członkowskie UE muszą najpierw osiągnąć jednomyślność w tej sprawie. Minister zwrócił uwagę na kluczową kwestię dotyczącą zmiany czasu w Polsce. – To jest właśnie istota problemu: jaki czas powinien pozostać w krajach naszego regionu. My jesteśmy bardziej na północy, dlatego nasze postulaty będą bliższe tym krajom, z którymi graniczymy – podsumował polityk.