Burze, deszcz i grad na wschodzie. „Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”

„Uwaga! Dziś (07.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – taki alert otrzymali mieszkańcy Podkarpacia oraz części województw: małopolskiego i lubelskiego.
Burze, deszcz i grad na wschodzie. „Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” - INFBusiness

Foto: Adobe Stock

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burze występować będą na południowym wschodzie kraju. „Lokalnie przebieg zjawisk im towarzyszących może być gwałtowny i niebezpieczny” – ostrzega.

Burze nasilą się zwłaszcza na obszarach górskich

Dodaje, że niekorzystne warunki atmosferyczne nasilą się w godzinach popołudniowych wzdłuż południowych powiatów województw małopolskiego i podkarpackiego, zwłaszcza na obszarach górskich. Ostrzegają, że dużym zagrożeniem będą nawałnice.

„Spodziewane są sumy opadów rzędu 25-40 mm, a lokalnie około 50 mm (w zlewniach górskich możliwe powodzie błyskawiczne). Ponadto lokalnie wystąpią opady gradu o średnicy 2-4 cm. Incydentalnie niewykluczone są silniejsze porywy o prędkości 60-70 km/h” – dodają meteorolodzy.

Burze na osi Hajnówka — Biała Podlaska — Lublin — Rzeszów — Nowy Sącz

Ostrzegają też, że w najbliższych godzinach silne zagrożenie burzami powinno nastąpić w pobliżu strefy przyziemnej konwergencji wiatrów – mniej więcej w osi Hajnówka – Biała Podlaska – Lublin – Rzeszów – Nowy Sącz.

„W tym pasie w zasięgu burz należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu o wydajności do 20-35 mm, a lokalnie w południowej części obszaru i więcej, opadów gradu o średnicy 2-5 cm oraz porywów wiatru do 75-90 km/h” – czytamy w komunikacie IMGW.

W tym pasie w zasięgu burz należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu o wydajności do 20-35 mm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Jak informuje TVN Meteo, w sobotę z powodu burz odnotowano wiele interwencji strażackich w zachodnich województwach. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *