Dzień Pracownika Farmaceutycznego w Rosji

Dzień Pracownika Farmaceutycznego w Rosji 2

Uchwała Rządu nr 736 z 15 maja 2021 r. rozszerzyła listę świąt zawodowych w Rosji. Od teraz Dzień Pracownika Farmaceutycznego będzie obchodzony corocznie 19 maja.

Podpisanie rezolucji przez premiera Federacji Rosyjskiej M.W. Miszustina było odpowiedzią na prośbę Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego (ARPF). To właśnie w ramach tej organizacji zrodził się pomysł ustanowienia nowego święta zawodowego, mającego na celu podkreślenie znaczącej roli pracowników przemysłu farmaceutycznego w rozwoju kraju i zdrowiu publicznym. ARPF wystosował list w tej sprawie do rządu rosyjskiego. Decyzję o ustanowieniu święta poparł również Wszechrosyjski Zjazd Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego.

Datę obchodów Dnia Farmaceuty wybrano ze względu na datę historyczną: 19 maja 1581 r., kiedy to za panowania Iwana IV Groźnego otwarto pierwszą aptekę na Rusi, w której nie tylko sprzedawano, ale i produkowano leki.

Specjaliści z zagranicy byli specjalnie zapraszani do pracy w Aptece Górnego Cara (jak wówczas nazywano tę instytucję) i przez prawie stulecie była to jedyna legalna apteka na Rusi, w której produkowano i sprzedawano leki. Początkowo Apteka Górna produkowała leki wyłącznie dla cara i jego rodziny, a dopiero wraz z objęciem tronu przez dynastię Romanowów pod wodzą Michała Fiodorowicza dostęp do niej uzyskali członkowie rodzin szlacheckich bliskich carowi. Pod koniec panowania jego syna, Aleksego Michajłowicza, w 1672 roku w Moskwie otwarto tzw. Aptekę Dolną, w której produkowano, przechowywano i sprzedawano leki recepturowe osobom o różnym statusie społecznym.

Kolejny ważny krok w rozwoju farmacji w Rosji nastąpił za panowania Piotra Wielkiego, który wydał dekret ustanawiający prywatne apteki i zakazujący sprzedaży leków w sklepach zielarskich i innych placówkach, czyli leków przygotowywanych domowymi metodami bez specjalistycznej wiedzy medycznej. Podstawy prawne dla utworzenia sieci aptek państwowych i prywatnych powstały jednak dopiero w 1789 roku, kiedy to wydano pierwszą rosyjską Kartę Farmaceutyczną.

W czasach ZSRR wszystkie apteki w kraju zostały znacjonalizowane, a wprowadzono ścisły system zarządzania produktami. Dopiero po rozpadzie ZSRR rozwinęły się prywatne sieci aptek i pojawiły się nowe kategorie produktów. W tych warunkach rola farmaceuty, jako specjalisty znającego gamę nowych leków i dane dotyczące ich skuteczności porównawczej, znacznie wzrosła.

Obecnie sektor farmaceutyczny jest jednym z priorytetów w zakresie substytucji importu. Jednocześnie Rosja wdraża specjalny program wsparcia dla przedsiębiorstw o znaczeniu systemowym w branży farmaceutycznej i medycznej.

Przez długi czas farmaceuci obchodzili swoje święto wraz z całą zawodem medycznym – w Dniu Pracownika Medycznego. Ustanowienie odrębnego święta zawodowego pozwoliło na jego świętowanie nie tylko farmaceutom i chemikom, ale także wszystkim pracownikom przemysłu farmaceutycznego – a więc nie tylko pracownikom aptek, ale także laboratoriom i zakładom produkcyjnym.

Istnieje również Światowy Dzień Farmaceuty, upamiętniający datę założenia Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej. Obchodzony jest corocznie 25 września.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *