Protest rolników. Policja poszukuje kilkunastu osób i publikuje ich wizerunki

Komenda Stołeczna Policji opublikowała wizerunki kilkunastu poszukiwanych osób, podejrzewanych o udział w zamieszkach podczas protestu rolników w Warszawie i „dopuszczenie się naruszenia obowiązującego porządku prawnego”.
Protest rolników. Policja poszukuje kilkunastu osób i publikuje ich wizerunki - INFBusiness

Intwerwencja policjantów w czasie protestu w Warszawie

Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP

Przed Kancelarią Premiera, a później przed Sejmem swój sprzeciw wobec Zielonego Ładu i niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy wyrażało w środę ok. 30 tys. osób – większość pokojowo, ale nie wszyscy. Od 5 do 6 marca policja zatrzymała 55 protestujących, z tego 26 podczas środowych wydarzeń. „Wylegitymowano ponad 1400 osób, nałożono 34 mandaty karne, do sądu zostało skierowanych 12 wniosków o ukaranie” – podała w czwartek Komenda Stołeczna.

– Zarzuty dotąd usłyszało kilka osób, kolejne są sukcesywnie przesłuchiwane. W większości dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej policjantów, ich znieważenia oraz czynnej napaści – tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podinsp. Robert Szumiata z KRP Warszawa-Śródmieście.

W czasie starć 13 policjantów doznało powierzchownych obrażeń, w tym oparzeń od rac. Jeden uderzony w głowę kostką brukową pozostaje w szpitalu.

Protest rolników w Warszawie. Policja szuka kilkunastu osób

W piątek Komenda Stołeczna Policji opublikowała wizerunki kilkunastu osób, „podejrzewanych o udział w tych wydarzeniach i dopuszczenie się naruszenia obowiązującego porządku prawnego”. „Każdy, kto rozpoznaje widoczne na zdjęciach osoby, proszony jest o kontakt telefoniczny lub osobisty z prowadzącymi postępowania policjantami” – czytamy w komunikacie.

KSP wyjaśnia, że prowadzone są „czynności dotyczące m.in. czynnej napaści oraz znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia, a także udziału w zgromadzeniu, posiadając przy sobie wyroby pirotechniczne, do których doszło 6 marca br. podczas manifestacji, odbywających się na terenie Warszawy”. „W toku postępowań policjanci zabezpieczyli nagrania, które zarejestrowały wizerunki osób, mogących mieć związek z tymi występkami” – pisze policja, publikując na stronie ksp.policja.gov.pl kilkanaście kadrów z protestu. „Informacje można przekazywać, dzwoniąc na numer + 48 47 723 65 83, + 48 47 72 372 30 albo w formie elektronicznej pisząc na adres: [email protected], [email protected]” – apeluje komenda.

Do starć doszło przed Sejmem, część protestujących próbowała przedostać się przez barierki. W stronę kordonu policji poleciały: kostka brukowa, jajka, race. Policja użyła gazu, a wobec niektórych uczestników – siły.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że nie wszyscy protestujący chcieli tylko zamanifestować swoje poglądy — wśród uczestników byli „zarówno rolnicy, ale także prowokatorzy i chuligani. To ci ostatni zaatakowali policję”. – Policja zareagowała stosownie do sytuacji — przekonywał minister.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *