Apel do absolwentów Collegium Humanum. „Możecie uniknąć konsekwencji”

Osoby, które zdobyły dyplom ukończenia studiów za łapówkę i same zgłoszą się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego albo do prokuratury, mogą uniknąć konsekwencji prawnych – zapowiedział Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Apel do absolwentów Collegium Humanum. „Możecie uniknąć konsekwencji” - INFBusiness

Jacek Dobrzyński

Foto: PAP/Paweł Supernak

Dobrzyński poinformował, że w sprawie handlu dyplomami przez Collegium Humanum zostało zatrzymanych 10 osób. Rektor tej uczelni oraz dyrektor Polskiej Komisji Akredytacyjnej nadal pozostają w areszcie. Dodał, że sprawa obejmuje coraz więcej uczelni.

Rektorzy trzech uczelni niepublicznych zatrzymani w sprawie łapówek

– Najpierw dotyczyła tylko Collegium Humanum. Teraz zostali zatrzymani rektorzy trzech kolejnych uczelni niepublicznych. Sprawa ma charakter typowo rozwojowy. Nadal nie wykluczamy kolejnych czynności w związku z tym śledztwem – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Z kolei na terenie województw zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech mężczyzn w sprawie wręczania korzyści majątkowych dyrektorowi Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Sprawa ma charakter typowo rozwojowy. Nadal nie wykluczamy kolejnych czynności w związku z tym śledztwem

Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Wśród nich jest Andrzej K. były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, a także dwóch obecnych rektorów niepublicznych uczelni wyższych tj. Waldemar U. z Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W. z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Zaznaczył, że zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie nielegalnego handlu dyplomami przez uczelnię niepubliczną Collegium Humanum.

Collegium Humanum oferowało dyplom ukończenia studiów MBA

Uczelnia oferowała możliwość zdobycia m.in. dyplomu ukończenia studiów MBA, który pozwala na ubieganie się o posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *