Sprawa 800+. Beata Szydło: Grupa kłamliwych trolli próbuje opanować serwis X

Po tym, jak internauci dodali informacje kontekstowe pod jej wpisem dotyczącym Platformy Obywatelskiej i świadczenia 800+ była premier Beata Szydło oceniła, że serwis znany do niedawna pod nazwą Twitter próbuje w Polsce opanować „grupa kłamliwych trolli”. Pod tymi słowami internauci też zamieścili informacje kontekstowe.
Sprawa 800+. Beata Szydło: Grupa kłamliwych trolli próbuje opanować serwis X - INFBusiness

Była premier, europosłanka PiS Beata Szydło

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

„Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!” – brzmi wpis opublikowany w sobotę na oficjalnym koncie Platformy Obywatelskiej w serwisie X (dawniej Twitter). W piątek lider tej partii Donald Tusk, kandydat nowej większości na premiera, powiedział po roboczym spotkaniu z przyszłymi ministrami, że przyszły szef resortu finansów zapewnił, iż nowy rok zacznie się od wypłaty 800+.

Podniesienie kwoty świadczenia wypłacanego w ramach programu Rodzina 500+ zapowiedział 14 maja na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Kontynuujemy i rozwijamy. Po pierwsze, od nowego roku 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna: 800 plus – mówił. Zebrani na konwencji przyjęli te słowa oklaskami i okrzykami „dziękujemy” oraz „Jarosław”. – Dziękuję tym, którzy tutaj moje imię wymieniają, lecz to nie ja będę dawał – skomentował prezes PiS.

Po deklaracji Kaczyńskiego Tusk zapowiedział projekt ws. 800+

Następnego dnia, podczas trwającej wówczas nieformalnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi, do sprawy odniósł się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Na spotkaniu z wyborcami w Krakowie Tusk mówił, że z uwagi na inflację 500+ powinno zostać zrewaloryzowane o mniej więcej 300 złotych. Zaznaczył, że środki z funduszu nie są podarkiem władzy i pochodzą z podatków pracujących. Tusk zaproponował Kaczyńskiemu, by podnieść 500+ do 800+ od 1 czerwca 2023 r., a nie od 1 stycznia 2024 r.

Po słowach Tuska Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie podniesienia 500+ do 800+. Później Sejm pracował nad projektem rządu PiS, opublikowanym na początku czerwca. W głosowaniu w Sejmie za podniesieniem kwoty świadczenia z 500 do 800 złotych było 406 posłów. Przeciw głosowali m.in. politycy Konfederacji, 23 posłów PSL, 6 posłów Polski 2050 oraz Klaudia Jachira z KO.

Rządowy program „Rodzina 500+” funkcjonuje od 2016 roku. Świadczenie nie było dotąd waloryzowane.

Beata Szydło o Platformie: Nie ma wstydu

Na wpis Platformy Obywatelskiej w sprawie wypłaty 800+ zareagowała europosłanka PiS Beata Szydło – premier w czasach, gdy program „Rodzina 500+” został uruchomiony.

„Platforma jeszcze przed utworzeniem swojego rządu zdążyła się wycofać ze swoich obietnic, więc zostaje im chwalenie się wprowadzonym przez rząd PiS programem 800+. Nie mają wstydu” – napisała na platformie X.

Pod wpisem Beaty Szydło pojawiły się tzw. informacje kontekstowe. „Kontekst piszą osoby używające serwisu X i jest on wyświetlany, gdy inne osoby ocenią go jako pomocny” – wyjaśnia serwis. W dodanych informacjach użytkownicy X napisali, że 17 maja PO złożyła projekt w sprawie 800+ oraz że politycy PO 6 lipca niemal jednogłośnie zagłosowali za projektem obozu władzy w sprawie podniesienia świadczenia.

Beata Szydło krytykuje informacje kontekstowe

Była premier skomentowała fakt, że pod jej wpisem pojawiły się „informacje kontekstowe”. „Grupa kłamliwych trolli próbuje opanować w Polsce serwis X (dawny Twitter) atakując polityków PiS przy pomocy tzw. »notek społecznościowych«. Narzędzie @CommunityNotes mające służyć weryfikacji danych samo stało się źródłem szerzenia fakenews” – oceniła.

Beata Szydło napisała, że „trolle” dokleiły pod jej wpisem „rzekomy »kontekst«, który ma usprawiedliwiać działanie Platformy”. Europosłanka PiS dodała, że kontekst jest kłamstwem. „Bo wynika z niego, jakby to Platforma złożyła projekt 800+, który został zablokowany przez PiS” – argumentowała dodając, że „nie ma tu ani słowa o tym, jak realnie wyglądała sytuacja”.

Zdaniem byłej premier, złożenie przez Platformę projektu w sprawie 800+ było „paniczną propozycją” na ogłoszoną wcześniej przez PiS propozycje waloryzacji 500+. „Działo się to ledwie 7 miesięcy temu i przecież wszyscy to doskonale pamiętają. Dlatego wpis Platformy wywołał powszechne kpiny. A jednak trolle nie dają za wygraną i próbują tak bezczelnie kłamać” – czytamy we wpisie Beaty Szydło.

Beata Szydło radzi, jak powstrzymać „trolle”

„Nie można pozwolić, by te bezczelne w swoich kłamstwach trolle zwyciężyły. Można ich powstrzymać. Notki społecznościowe podlegają ocenie i każdy użytkownik może im wystawić negatywną opinię. Należy oznaczać notatki jako »niepomocne»«” – napisała była premier. Europosłanka PiS oceniła, że „na razie trolle korzystają z tego, że mało kto reaguje na ich kłamstwa” i „przy pomocy małego grona osób lansują swoje fakenews”. „Czas powiedziecie temu procederowi »stop!«” – dodała.

Pod opublikowanym w niedzielę po południu wpisem Szydło również pojawiły się „informacje kontekstowe”. „Uwagi Społeczności są tworzone przez zróżnicowaną grupę użytkowników X, a ich wyświetlanie wymaga zgodności między użytkownikami, którzy czasami nie zgadzali się ze sobą w swoich poprzednich ocenach. Pozwala to na unikanie jednostronnych ocen lub kontekstów” – czytamy w ramce pod wpisem.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *