Sondaż: Na ile głosów w wyborach prezydenckich mógłby liczyć Krzysztof Stanowski

"Czy gdyby Krzysztof Stanowski zdecydował się na start w wyborach prezydenckich mógłby liczyć na Pani/Pana głos?" – takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Na ile głosów w wyborach prezydenckich mógłby liczyć Krzysztof Stanowski - INFBusiness

Krzysztof Stanowski

Foto: Bartłomiej Zborowski, PAP

Krzysztof Stanowski ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich w czasie wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą wyemitowanym po premierze Kanału Zero.

Stanowski powiedział, że chciałby „zobaczyć, jak wygląda kampania prezydencka od środka”. – Mam zamiar nagrywać na ten temat różnego rodzaju vlogi, chciałbym, żeby kamera za mną podążała. Chciałbym zobaczyć, jak to jest być kandydatem na prezydenta, a nie da się tego zrobić inaczej, niż startując w wyborach na prezydenta. W związku z czym zamierzam to zrobić – oświadczył.

W późniejszym wpisie na X Stanowski podkreślił, że to, iż zamierza startować w wyborach prezydenckich nie oznacza, że chce być prezydentem. „Oznacza jedynie, że chcę startować i z bliska obserwować ten cyrk i wziąć udział w debatach” – dodał. 

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. W wyborach prezydenckich w Polsce może startować każdy obywatel Polski, który ukończył 35 lat i zebrał 100 tys. podpisów popierających jego kandydaturę.

Kim jest Krzysztof Stanowski?

Stanowski jest dziennikarzem i biznesmenem. Karierę dziennikarską zaczął w wieku kilkunastu lat pisząc dla „Naszej Legii”. Potem był dziennikarzem „Przeglądu Sportowego”, współpracował z „Super Expressem”, „Dziennikiem” i redakcjami „Futbol” i „Futbolnews”.

Stanowski jest założycielem grupy medialnej Weszło, której filarem był założony w 2008 roku portal o tematyce piłkarskiej Weszło.com. Z czasem wokół portalu powstała telewizja Weszło TV, radio, a nawet klub piłkarski KTS Weszło (dziś gra w IV lidze). Portal rozszerzył też tematykę pisząc nie tylko o piłce nożnej, ale też o innych dyscyplinach sportu.

W marcu 2020 roku wraz z Michałem Polem, Tomaszem Smokowskim i Mateuszem Borkiem uruchomił Kanał Sportowy na YouTube. 13 października 2023 roku Stanowski odszedł z Kanału Sportowego i zapowiedział uruchomienie nowego projektu, Kanału Zero. Kanał Zero wystartował 1 lutego 2024 roku jeszcze przed premierą uzyskując kilkaset tysięcy subskrybentów. Kanał Zero jest kanałem o tematyce społeczno-politycznej.

Sondaż: Na ile głosów w wyborach prezydenckich mógłby liczyć Krzysztof Stanowski - INFBusiness Społeczeństwo Powstanie Kanału Zero politycznym wydarzeniem roku? "To będzie wielki sukces"

Powstanie Kanału Zero Krzysztofa Stanowskiego może się okazać najważniejszym wydarzeniem politycznym roku – mówił Michał Płociński w podcaście „Polityczne Michałki”. Wraz z Michałem Szułdrzyńskim zastanawiali się, dlaczego dyskusja o CPK przebiła partyjne bańki, tworząc poważny problem dla Koalicji 15 października.

Sondaż: 13 proc. ankietowanych mężczyzn gotowych zagłosować na Krzysztofa Stanowskiego w wyborach prezydenckich

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy gdyby Krzysztof Stanowski wystartował w wyborach prezydenckich mógłby liczyć na ich głos.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 9,7 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 42,7 proc. respondentów.

15 proc. badanych stwierdziło, że nie wie czy Stanowski mógłby liczyć na ich głos.

32,6 proc. ankietowanych nie wie kim jest Krzysztof Stanowski.

– Dziennikarza chętniej poparliby mężczyźni (13%) niż kobiety (7%). Grupą wiekową najczęściej deklarującą możliwość zagłosowania na Krzysztofa Stanowskiego są osoby w wieku od 25 do 34 lat. Z uwagi na wysokość zarobków oddanie głosu na Krzysztofa Stanowskiego biorą pod uwagę najczęściej respondenci z dochodami przekraczającymi 5000 zł netto miesięcznie. Biorąc pod uwagę klasę miejscowości odsetek ten jest najwyższy wśród osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (11%) – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Poparcie na poziomie 9,7 proc. w poprzednich wyborach prezydenckich dałoby Stanowskiemu czwarte miejsce — za Andrzejem Dudą, Rafałem Trzaskowskim i Szymonem Hołownią ale przed Krzysztofem Bosakiem (6,78 proc.), Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (2,38 proc.) i Robertem Biedroniem (2,22 proc.).

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *