Sondaż: Mocne tąpnięcie poparcia dla PiS. Tylko jedna partia ze wzrostem

Wybory do Sejmu wygrałaby Koalicja Obywatelska, a jej przewaga nad Prawem i Sprawiedliwością powiększyła się – wynika z najnowszego sondażu United Surveys.
Sondaż: Mocne tąpnięcie poparcia dla PiS. Tylko jedna partia ze wzrostem - INFBusiness

Mateusz Morawiecki, były premier rządu PiS

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Głos na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 31,2 proc. ankietowanych przez United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski. Oznacza to spadek poparcia o 3,2 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego w drugiej połowie czerwca. To drugi największy spadek w całym zestawieniu. Większe tąpnięcie nastąpiło bowiem w przypadku Prawa i Sprawiedliwości. W badaniu partia Jarosława Kaczyńskiego została wskazana przez 27,2 proc. respondentów, aż o 6,5 pkt. proc. mniej, niż dwa tygodnie wcześniej.

Poza PiS i KO jeszcze tylko jedno ugrupowanie osiągnęło dwucyfrowe poparcie. Na podium sondażu po raz kolejny znalazła się Konfederacja. Na listę, której liderami są Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen, głos zadeklarowało 11 proc. odpowiadających. To o 0,9 pkt. proc. mniej, niż przed dwoma tygodniami, ale wystarczająco, by zwiększyć przewagę nad Trzecią Drogą.

Sondaż: Pięć partii w Sejmie, najbardziej urosła grupa wyborców niezdecydowanych

Koalicyjna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 ma w badaniu 9 proc., przy spadku poparcia o 1,8 pkt. proc. Mimo to uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji i nie powtórzyłaby ona losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).

W Sejmie znaleźliby się również przedstawiciele Lewicy, która jako jedyna partia w sondażu zanotowała wzrost poparcia — o 1,5 pkt. proc., do 7,7 proc. Inne ugrupowania uzyskały w badaniu zerowe poparcie.

Aż 13,8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby głos. Ta grupa znacząco urosła od poprzedniego badania. Dwa tygodnie temu niezdecydowanych było tylko 2,5 proc.

Prof. Antoni Dudek: Problemy wizerunkowe PiS

– To jest sondaż, który pokazuje proces osłabnięcia PiS-u wynikający z problemów wizerunkowych. To nie tylko sprawa Sejmiku Małopolskiego. W PiS pośrednio uderza też to, co mówiło się o Suwerennej Polsce. Wyborcy nie widzą odmienności Ziobrystów i traktują ich jako część obozu pisowskiego. Dodatkowo Kaczyński od wielu miesięcy nie mówi nic nowego, powtarza ten sam przekaz – skomentował wyniki sondażu politolog prof. Antoni Dudek w rozmowie z Wirtualną Polską.

Sondaż United Survey został przeprowadzony w dniach 5-8 lipca 2024 roku metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *