Sondaż: Czy UE powinna finansować budowę „Tarczy Wschód”? Znamy zdanie Polaków

„Czy Unia Europejska powinna współfinansować budowę tzw. Tarczy Wschód, czyli umocnienie wschodniej granicy Polski?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sondaż: Czy UE powinna finansować budowę "Tarczy Wschód"? Znamy zdanie Polaków - INFBusiness

Donald Tusk na granicy z Białorusią

Foto: PAP, Paweł Supernak

W maju Donald Tusk ogłosił, że Polska rozpocznie realizację projektu tzw. Tarczy Wschód, czyli umocni wschodnią granicę Polski na odcinku, na którym Polska graniczy z Rosją i Białorusią.

Czym jest „Tarcza Wschód”, którą buduje Polska?

W ramach projektu wzmocnione ma zostać już istniejące ogrodzenie na granicy z Białorusią (powstało w czasie sprawowania władzy przez PiS, po wybuchu kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Polski). „Tarcza Wschód” ma objąć także budowę fortyfikacji na granicy oraz stworzenie w pobliżu granicy magazynów z amunicją i sprzętem wojskowym.

Budowa „Tarczy Wschód” kosztować ma ok. 10 mld zł, a projekt ma łączyć się z tzw. bałtycką linią obrony, tworzoną na wschodniej granicy państw bałtyckich — i wzmacniać obronę całej flanki wschodniej NATO.

Po niedawnym szczycie UE w Brukseli Donald Tusk oświadczył, że — mimo sprzeciwu Polski i Niemiec — udało się uzyskać zapewnienie unijnego współfinansowania Tarczy Wschód oraz budowy europejskiej „tarczy podniebnej”, czyli europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Tarcza Wschód ma powstać w ciągu trzech lat

Tarcza Wschód ma powstać w ciągu trzech lat

PAP

Dzień później okazało się jednak, że konkluzje ze szczytu NATO w tym zakresie są bardzo ogólnikowe i nie wskazują jasno na to, że konkretne inwestycje obronne będą finansowane ze środków UE.

Po ubiegłotygodniowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych Donald Tusk mówił, że zostały one wykorzystane, by „wyjaśnić różne interpretacje tego, o czym zdecydowaliśmy w czasie ostatniej Rady Europejskiej”. – Ja z satysfakcją usłyszałem dziś od kanclerza Republiki Federalnej (Niemiec), że Niemcy są oczywiście gotowe z innymi państwami europejskimi brać odpowiedzialność za szczelność i bezpieczeństwo granicy zewnętrznej. Nasz projekt zwany „Tarczą wschód”, wspólnie z projektem państw bałtyckich, jest projektem infrastrukturalnym, który ma wzmocnić bezpieczeństwo granicy europejskiej. Nie mam wątpliwości, że w interesie państwa niemieckiego jest, aby ta granica była strzeżona w sposób bardzo efektywny, i żeby Niemcy, Polska, Europa były bezpieczne w przypadku agresji także od strony granicy wschodniej — dodał.

Sondaż: 94 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat chce finansowania przez UE budowy polskiej „Tarczy Wschód”

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem – UE powinna współfinansować budowę tzw. Tarczy Wschód.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową.

rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 88,7 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 3,4 proc. respondentów.

Zdania w tej kwestii nie ma 8 proc. badanych.

– Finansowe zaangażowanie Unii Europejskiej w budowę umocnień wschodniej granicy Polski za słuszne częściej uważają mężczyźni (94%) niż kobiety (84%). Szczególnie przychylni współfinansowaniu budowy umocnień są respondenci, którzy skończyli 50 lat (94%) oraz badani z miast o wielkości 100 tys. – 199 tys. mieszkańców (96%) – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.07-3.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *