Rząd odtajni informacje o lotach HEAD. Odwołano decyzję Marka Kuchcińskiego

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec podjął decyzję o odtajnieniu informacji na temat tzw. lotów HEAD.
Rząd odtajni informacje o lotach HEAD. Odwołano decyzję Marka Kuchcińskiego - INFBusiness

Foto: Krystian Maj/KPRM

Decyzja o wyłączeniu rejestru lotów z publicznego udostępniania została podjęta zgodnie z notatkami Marka Kuchcińskiego z dnia 14.07.2023 roku oraz 4.10.2023 roku — przypomina Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że utajnienie dotyczyło wszystkich lotów o statusie HEAD od 16.04.2020 roku do odwołania.

„Dnia 19.01.2024 roku szef KPRM Jan Grabiec zniósł klauzulę tajności z decyzji Marka Kuchcińskiego” – czytamy.

Loty o statusie HEAD. Rząd Donalda Tuska wprowadza zmiany

Udostępnianie informacji dotyczących lotów, zgodnie z ustawą z dnia 30.08.2019 roku o lotach najważniejszych osób w państwie, będzie następowało na pisemny wniosek.  Zmiany wprowadzono po tzw. aferze samolotowej, gdy na jaw wyszło, że ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński ponad 80 razy latał rządowym samolotem z Warszawy do Podkarpacia. Wielokrotnie towarzyszyła mu rodzina.

Marek Kuchciński twierdził, że loty do Rzeszowa oraz „na każde inne lotnisko w Polsce i za granicą” były związane z jego pracą marszałka Sejmu. W tym kontekście wymienił konferencje międzynarodowe i krajowe, spotkania związane z pracami Sejmu i „innymi bieżącymi wydarzeniami” oraz udział w uroczystościach rocznicowych.

Kuchciński powiedział, iż ma świadomość, że liczba lotów była duża, ale tłumaczył, że wynika ona z „modelu pracy, jaki przyjął”. Marszałek stwierdził, że jego „bardzo napięty kalendarz spotkań i wydarzeń” spowodował konieczność „dynamicznego i sprawnego przemieszczania się pomiędzy odległymi punktami w kraju i za granicą”.

– Mam świadomość, że opinia publiczna negatywnie ocenia takie postępowania, dlatego pragnę wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przeprosić – mówił później Kuchciński.

Loty o statusie HEAD dotyczą premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.  

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *