Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z ułaskawionymi przez siebie politykami PiS – Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - INFBusiness

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prrezydenckim Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Foto: PAP/Marek Borawski/KPRP

O tym, że prezydent Andrzej Duda zaprosił na spotkanie byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego (PiS) i byłego wiceszefa tego resortu Macieja Wąsika (PiS) informowała rano Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Według pierwszych informacji, spotkanie było zaplanowane na godz. 15:00. Małgorzata Paprocka wyraziła przypuszczenie, że prezydent oraz byli ministrowie „będą rozmawiali o tych sprawach, które się zakończyły, ale również o sprawach, które są przed nami”. Sekretarz stanu zaznaczyła, że Andrzej Duda „bardzo ceni doświadczenie i wiedzę” Mariusza Kamińskiego.

Kancelaria Prezydenta po godz. 15:00 poinformowała, że prezydent spotkał się „z posłami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem”. W serwisie X (dawniej Twitter) KPRP opublikowała fotografie oraz kilkunastosekundowe nagranie ze spotkania.

Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

We wtorek Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik po czternastu dniach od zatrzymania zostali wypuszczeni z zakładów karnych. Wcześniej prezydent Andrzej Duda, który otrzymał akta z Ministerstwa Sprawiedliwości i opinię (negatywną) prokuratora generalnego Adama Bodnara (KO) oświadczył, że procedura ułaskawieniowa wobec obu polityków została dopełniona. – Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą – powiedział.

„Dziękuję wszystkim tym, którzy się o nas upominali! Na demonstracjach, przed więzieniami, pisząc listy i modląc się. Dziękuję wszystkim tym, którzy prostowali kłamstwa, jakimi nas obrzucano, kiedy nie mogliśmy się sami bronić. Czas wrócić do obowiązków! Do rychłego zobaczenia!” – napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Maciej Wąsik.

„Dziękuję za Waszą obecność w Radomiu i wszystkie inne formy wsparcia. Jestem gotowy do dalszej walki. To może być długa i żmudna droga, ale zwyciężymy bo racja jest po naszej stronie. Panie Tusk, panie Hołownia – niedługo się zobaczymy. ZwyciężyMY!” – wpis o takiej treści zamieścił w X Mariusz Kamiński (pisownia oryginalna).

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - INFBusiness Polityka Bosak: Tusk i Kaczyński siłują się kosztem obywateli i państwa

Trwa próba sił. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński są zdeterminowani, żeby toczyć ze sobą tę próbę sił kosztem obywateli i państwa. To jest niszczenie państwa polskiego – w żadne dobre miejsce nas to nie zaprowadzi – powiedział gość Jacka Nizinkiewicza, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik – byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu – zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego – Mariusz Kamiński przebywał w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik był w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzili protest głodowy.

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie było skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *