Orędzie prezydenta w 20. rocznicę wejścia Polski do UE. O czym mówił Andrzej Duda?

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji dwudziestolecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mówił, że Polska potrzebuje ambitnych inwestycji jak CPK oraz ocenił, iż aktualne pozostają słowa papieża Jana Pawła II, że Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy.
Orędzie prezydenta w 20. rocznicę wejścia Polski do UE. O czym mówił Andrzej Duda? - INFBusiness

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 20. lat obecności Polski w Unii Europejskiej

Foto: KPRP

Po południu we wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, że wieczorem prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Prezydent zabrał głos o godz. 20:00.

W wystąpieniu Andrzej Duda zaznaczył, że Polska w 2004 r. stała się członkiem Unii Europejskiej. – 1 maja 2004 roku to był bardzo dobry dzień dla Polski. Kilka pokoleń marzyło, by powrócić do politycznej wspólnoty zachodniego świata, zjednoczonej Europy i stało się to naszym wspólnym udziałem – ocenił.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. „Potrzebujemy inwestycji takich jak CPK”

Prezydent przekonywał, że 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej to „wielki sukces każdego z nas”. Andrzej Duda wspomniał o tysiącach inwestycji, wykorzystywaniu funduszy europejskich oraz ekspansji polskich firm w Europie. – Wystarczy rozejrzeć się, jak Polska zmieniła się w tym czasie. Wykorzystaliśmy ten okres znakomicie – stwierdził.

– Ale jesteśmy ambitni, chcemy rozwijać się dalej. Potrzebujemy wielkich, strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, po to, byśmy jeszcze szybciej dołączyli do najbogatszych państw Europy – oświadczył prezydent.

Orędzie w rocznicę wejścia Polski do UE. Prezydent cytuje Jana Pawła II

W okolicznościowym orędziu Andrzej Duda mówił, że przed Polską i Unią Europejską stoi wiele wyzwań dotyczących bezpieczeństwa i gospodarki, a odpowiedzi na te wyzwania zależy nasza przyszłość. Prezydent przekonywał, że Polska może wpływać na kształt UE. – Każdego dnia musimy zabiegać o polskie sprawy w Unii Europejskiej – zaznaczył.

– Nasz wielki rodak, papież święty Jan Paweł II, mówił do nas: Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy. Te słowa są ciągle aktualne. Dlatego musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu Wspólnoty, zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas od ponad tysiąca lat – mówił prezydent.

Andrzej Duda: Obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu

Andrzej Duda zaznaczył, że trwa spór o kształt Unii Europejskiej. – Pojawiają się niepokojące tendencje do federalizacji, mówi się o zmianach traktatów, które ograniczą suwerenność państw członkowskich. Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu, ale opowiadamy się za Europą wolnych narodów, Europą ojczyzn – oświadczył.

Dodał, że unijni politycy i urzędnicy bywają trudnymi partnerami, o czym Polska w ostatnich latach przekonywała się „wielokrotnie”. Podkreślił też, że w UE codziennie trwa walka o interesy poszczególnych państw i że o swoje interesy trzeba zabiegać.

O pomyślność i dobrą przyszłość naszej ojczyzny należy nieustannie zabiegać.

Prezydent Andrzej Duda w orędziu

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Prezydent zachęca do głosowania

– Dlatego tak ważne będą wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Od tego, jakich reprezentantów wybierzemy, będzie zależał kierunek, w którym będzie podążała Unia oraz to, jak polskie sprawy w Unii będą prowadzone – ocenił prezydent Duda, zachęcając do udziału w głosowaniu.

Wygłaszając orędzie prezydent mówił także, że historia Polski to historia wolności, a obecność w UE jest jej częścią. – Polska jest dziś bezpieczna, dynamicznie się rozwija, ma dobre perspektywy, ale właśnie nasza historia uczy nas, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego o pomyślność i dobrą przyszłość naszej ojczyzny należy nieustannie zabiegać – zaznaczył.

– Jesteśmy dumni z naszej historii, a tym, co łączy wszystkie pokolenia Polaków, są nasze narodowe symbole. W tych majowych, świątecznych dniach, wszyscy zgromadźmy się przy biało-czerwonej – powiedział prezydent, kończąc wystąpienie słowami „Niech żyje Polska!”.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *