Nie żyje Jerzy Stuhr. Politycy żegnają „mistrza, legendę polskiego kina”

W wieku 77 lat zmarł aktor i reżyser Jerzy Stuhr, znany z takich filmów jak „Wodzirej”, „Amator”, „Duże zwierzę”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Kiler” czy „Shrek”. Artystę żegnają politycy.
Nie żyje Jerzy Stuhr. Politycy żegnają "mistrza, legendę polskiego kina" - INFBusiness

Nie żyje Jerzy Stuhr

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, aktor Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr zmarł we wtorek po długiej chorobie. W mediach społecznościowych na informację o śmierci artysty zareagowali wielbiciele jego talentu, w tym politycy.

Jerzy Stuhr nie żyje. „Spoczywaj w pokoju, Mistrzu”

Prezydent Andrzej Duda ocenił w mediach społecznościowych, że Jerzy Stuhr był wybitną postacią polskiej sceny teatralnej i filmowej. „Jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu” – napisał prezydent dodając, że Stuhr swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. „Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!” – zakończył Andrzej Duda.

Nie żyje Jerzy Stuhr (fot. z 2019 r.)

Nie żyje Jerzy Stuhr (fot. z 2019 r.)

PAP/Łukasz Gągulski

„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżysera, scenarzysty. Żegnamy go z wielkim żalem, ale i wdzięcznością za ogromny wkład w polską kulturę. Spoczywaj w pokoju, Mistrzu” – napisano na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w serwisie X (dawniej Twitter).

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) napisał, że odszedł „niezapomniany i niezastąpiony Jerzy Stuhr”. „Jego legendarnego poczucia humoru, ról i tekstów nie sposób wyliczyć” – podkreślił były szef rządu zaznaczając, że Stuhr wcielił się w postać Filipa Mosza z „Amatora”, Lutka Danielaka z „Wodzireja”, Maksika z „Seksmisji”, Osła ze „Shreka” i komisarza Ryby z „Kilera”, ale był też rektorem krakowskiej PWST, reżyserem, laureatem wielu nagród, odznaczonym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”.

„I choć w ostatnich latach różniliśmy się w diagnozach na temat Polski i jej problemów – to nigdy nie zapomnę, ile uśmiechu i radości przyniósł kolejnym pokoleniom Polaków. Niech spoczywa w pokoju” – oświadczył Morawiecki.

Jerzy Stuhr nie żyje. „Odchodzi wielka część polskiej kultury”.

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oceniła, że wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra „łamie serce”. Podkreśliła, że Stuhr był wybitny i stworzył „niezapomniane kreacje teatralne i filmowe, od »Amatora« po najlepsze role dubbingowe”. „Panie Jerzy, dziękuję” – zakończyła.

Były minister rozwoju Waldemar Buda (PiS) napisał, że Jerzy Stuhr był „aktorskim mistrzem”. Z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) podkreślił, że Stuhr był wspaniałym aktorem i reżyserem, „prawdziwą legendą polskiego kina i teatru”. „Na Jego wybitnej grze wychowały się całe pokolenia. Niech spoczywa w pokoju…” – czytamy we wpisie.

Senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że wraz z Jerzym Stuhrem „odchodzi wielka część polskiej kultury”. „Powiedzieć o nim »wybitny aktor« to nic nie powiedzieć… to po prostu legenda” – dodał.

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru podkreślił, że śmierć Stuhra to wielka strata dla polskiej kultury. „Jerzy Stuhr odszedł, ale jego twórczość pozostanie” – napisał polityk.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *