Minister ds. równości po decyzji Szymona Hołowni: Polki i tak przerywają ciążę

– Zawsze jest dobry czas na mówienie o prawach kobiet. Polki od ponad 30 lat czekają na rzetelną debatę na temat aborcji – mówiła z mównicy sejmowej Katarzyna Kotula, minister ds. równości w rządzie Donalda Tuska.
Minister ds. równości po decyzji Szymona Hołowni: Polki i tak przerywają ciążę - INFBusiness

Katarzyna Kotula

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kotula, w czasie dyskusji do jakiej doszło po rozpoczęciu posiedzenia Sejmu (w czasie przeznaczonym na wnioski formalne), oświadczyła że „chciałaby skierować swój przekaz do kobiet i powiedzieć im, że zawsze jest dobry czas na mówienie o prawach kobiet”.

Minister Katarzyna Kotula o aborcji: Nie odpuścimy tego tematu

– Polki od ponad 30 lat czekają na rzetelną debatę na temat aborcji — dodała po tym jak dzień wcześniej marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że Sejm będzie procedował w sprawie projektów ustaw dotyczących przepisów ws. aborcji 11 kwietnia, po wyborach samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia.

– Polki przerywają ciążę niezależnie od tego czy politycy używają sejmowych zamrażarek, niezależnie od tego czy uznają że przed wyborami czy po wyborach jest dobry czas — mówiła Kotula nawiązując do słów Hołowni.

– Polki przerywają ciążę niezależnie od tego, że niektórzy politycy zwracają się do nich z fałszywą troską: to dla waszego dobra — dodała.

– Drogie kobiety, drogie Polki. Chcę wam powiedzieć, że rząd koalicji 15 października i Lewica, która obiecała wam, że po ośmiu latach rządów tych, których państwo było wobec was opresyjne, Lewica w rządzie koalicji 15 października zrobi wszystko, by zbudować wam państwo oparte na wsparciu, trosce i opiece — zapewniła Kotula.

– Zrobimy wszystko, aby każdy wasz wybór był szanowany — dodała minister ds. równości.

– Zrobimy wszystko, abyście same mogły podjąć decyzję o swoim ciele, zdrowiu i życiu — mówiła Kotula.

– Jeśli będziecie musiały przerwać ciążę z różnych powodów zrobimy wszystko, abyście nie były odsyłane ze szpitali z kwitkiem — zapewniła minister ds. równości.

– Zawsze jest dobry czas na prawa kobiet. Nie odpuścimy tego tematu — zapowiedziała Kotula.

Lewica i KO popierają liberalizację przepisów aborcyjnych umożliwiającą przeprowadzanie aborcji do 12. tygodnia ciąży. Trzecia Droga opowiada się za powrotem do kompromisu aborcyjnego (sprzed wyroku TK w 2020 roku) i referendum ws. aborcji. 

Szymon Hołownia o przepisach ws. aborcji: Drakońskie prawo powinno zostać zmienione. Projekty będą procedowane

– Te projekty będą procedowane. Za miesiąc. Ten miesiąc jest moim zdaniem potrzebny klasie politycznej, by uniknąć ryzyka, że wszystkie te projekty zostaną wysadzone w powietrze — mówił na sejmowych korytarzach Hołownia.

– Jeżeli będziemy już po pierwszym rozstrzygnięciu wyborczym szanse będą dużo większe. Zaczną się rozmowy i zaczną się deklaracje, że nie odrzucimy tych projektów w I czytaniu – dodał.

– Ja uważam, że to drakońskie prawo (obecnie obowiązujące — red.) powinno zostać zmienione. Chodzi mi o to, żebyśmy wreszcie doszli do jakiejś pozytywnej konkluzji — podkreślił.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *