Kraków, Kielce i nie tylko. Gdzie będzie druga tura wyborów samorządowych?

7 kwietnia w niektórych miejscach to tylko kolejny etap kampanii samorządowej. Przykładowo w stolicy Małopolski to dopiero przejście do kolejnej fazy kampanii. Gdzie jeszcze wybory potrwają dłużej?
Kraków, Kielce i nie tylko. Gdzie będzie druga tura wyborów samorządowych? - INFBusiness

Agata Wojda

Foto: PAP/Piotr Polak

Za tydzień będzie już jasne, jakie są wyniki wyborów samorządowych w sejmikach i jak rozkłada się poparcie w miastach i gminach. Ale w niektórych miejscach wybory samorządowe 7 kwietnia to będzie dopiero początek samorządowej walki. 

Wybory samorządowe 2024: druga tura w Krakowie

Miastem, które będzie przyciągać największą uwagę między 7 a 21 kwietnia, będzie z pewnością Kraków. Tam od miesięcy – ze względu na rezygnację prezydenta Jacka Majchrowskiego z ponownego kandydowania – toczy się zacięta kampania. Jej liderem jest w tej chwili kandydat niezależny Łukasz Gibała. Ale ze wszystkich sondaży wynika, że nie ma szans, by wygrać w pierwszej turze.

Z kim zmierzy się w drugiej? Większość sondaży pod Wawelem pokazuje, że rywalizacja o fotel prezydenta miasta rozstrzygnie się najpewniej między Gibałą a kandydatem KO Aleksandrem Miszalskim. To będzie najważniejszy wyścig ogólnokrajowy dla KO (zakładając, że Rafał Trzaskowski wygra w pierwszej turze) i koalicja będzie mogła mobilizować duże siły przeciwko Gibale w kolejnych tygodniach. Dla niego samego byłoby najkorzystniej, gdyby jego rywalem w drugiej turze był kandydat PiS, były wojewoda Łukasz Kmita. Bo to dałoby mu okazję do budowy przesłania, że trzeba ochronić Kraków właśnie przed PiS. Gibała stawia ogólnie na przesłanie w kontrze do partii politycznych, więc podobną retorykę będzie stosował w drugiej turze w kontrze do Miszalskiego. Niezależnie od układu sił to będą bardzo zacięte dwa tygodnie.

Wybory samorządowe 2024: wyrównany wyścig w Kielcach

Nieco w cieniu kampanii w innych miastach toczy się również bardzo zacięta kampania w Kielcach. Tam sytuacja jest podobna jak w Krakowie – nie kandyduje urzędujący prezydent Bogdan Wenta. To sprawiło, że rywalizacja o fotel prezydenta miasta stała się dużo ciekawsza niż w innych miejscach.

Na pierwszym miejscu w większości sondaży jest kandydatka KO Agata Wojda i ona na pewno pojawi się w drugiej turze. Kto będzie jej rywalem? Sondaże w Kielcach są bardzo wyrównane, ale na drugą turę szanse ma zarówno kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Kamil Suchański, jak i kandydat PiS Marcin Stępniewski czy niezależny kandydat i przedsiębiorca Maciej Bursztein.

Wybory samorządowe 2024: gdzie będą niespodzianki

Jeśli do drugiej tury doszłoby w Warszawie, to byłaby spora niespodzianka. Dla Rafała Trzaskowskiego byłaby to nie najlepsza wiadomość w kontekście jego ambicji ogólnokrajowych, jaką jest walka o prezydenturę w 2025 roku. Pytanie też, czy do drugiej tury dojdzie we Wrocławiu, gdzie o prezydenturę – z poparciem Donalda Tuska – rywalizuje Jacek Sutryk.

To też w pewnym sensie pytanie o mobilizację samych wyborców KO i tego, czy będzie podobna jak w październiku 2023 roku. Jeśli tej mobilizacji zabraknie, to w wielu miejscach może dojść do niespodzianek.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *