Konflikt o ambasadorów. „Minister Sikorski może nie zostać unijnym komisarzem”

Prezydent Andrzej Duda może nie zgodzić się na powołanie Radosława Sikorskiego na komisarza unijnego – ostrzegł szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. To kolejna odsłona konfliktu dotyczącego odwołania ponad 50 ambasadorów
Rzecznik PiS Marcin Mastalerek

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Jak podkreślił Mastalerek w Polsat News, brak współpracy z prezydentem Dudą w sprawach polityki zagranicznej, będzie wystarczającym powodem, żeby odmówić Sikorskiemu zgody na bycie komisarzem Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych ogłosił, że zdecydował o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów. Nie podał jednak nazwisk. Minister postanowił też wycofać kilkunaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo ministerstwa.

Nie było porozumienia między prezydentem a ministrem spraw zagranicznych

Mastalerek podkreślił, że w tej sprawie nie było żadnego porozumienia, między prezydentem, a ministrem spraw zagranicznych. Jego zdaniem Sikorski „położył listę i powiedział: czterech ambasadorów prezydenta zostaje, natomiast wszystkich innych w trakcie kadencji wymienimy, tak, bo tak”.

Sikorski położył listę i powiedział: czterech ambasadorów prezydenta zostaje, natomiast wszystkich innych w trakcie kadencji wymienimy, tak, bo tak

Marcin Mastalerek

– Mnie najbardziej dziwi moment, kiedy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował się na publiczne informowanie o tym. Było to dzień po bardzo udanej wizycie w Waszyngtonie – powiedział Mastalerek. – To są ambasadorzy RP, a nie rządu – podkreślił.

Na powołanie ambasadora trzeba zgody prezydenta i rządu

Przypomniał też, że na powołanie ambasadora trzeba zgody prezydenta i rządu. – Mam dla państwa z Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy informację – jeśli będziecie chcieli wymienić ambasadorów musicie zwyciężyć w wyborach prezydenckich – skomentował.

Przypomniał też, że według medialnych doniesień Sikorski chce zostać komisarzem europejskim. – Chciałbym panu ministrowi Sikorskiemu przypomnieć, że jeżeli będzie się zachowywał w taki sposób, że będzie narażał Polskę (…), że nie będzie współdziałał z prezydentem w sprawach polityki zagranicznej, to w mojej ocenie to będzie wystarczający powód to tego, żeby odmówić ministrowi Sikorskiemu zgody na bycie komisarzem – stwierdził Mastalerek.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej, ambasadora mianuje i odwołuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, zaakceptowany przez Prezesa Rady Ministrów.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *