Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny? Były sędzia TK mówi co można osiągnąć uchwałą

Dwunastka sędziów, poza trójką, została wybrana w sposób prawidłowy. Ani władza ustawodawcza, ani wykonawcza nie może odwołać tych sędziów – mówił w TVN24 prof. Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, były przewodniczący PKW, pytany o sytuację w Trybunale Konstytucyjnym.
Jak naprawić Trybunał Konstytucyjny? Były sędzia TK mówi co można osiągnąć uchwałą - INFBusiness

Julia Przyłębska, prezes TK

Foto: PAP, Paweł Supernak

Prof. Hermeliński był pytany o pojawiające się sygnały, że w tym tygodniu Sejm ma zająć się sytuacją w Trybunale Konstytucyjnym. Czy parlament ma szansę dokonać zmian w tej instytucji?

– Nie bardzo wiem w jaki sposób Sejm chciałby tę sprawę przeprowadzić. Na dziś w programie porządku nie jest przewidziana sprawa TK — mówił Hermeliński.

Prof. Wojciech Hermeliński o sytuacji w TK: Trzech sędziów można usunąć uchwałą

– Trzeba tę sytuację naprawić. Pierwszy krok, który jest już zapowiadany przez władzę – to jest chyba spowodowanie, aby przestały orzekać trzy osoby, które zostały wybrane na miejsca zajęte. Do tego wystarczy, w moim przekonaniu, uchwała Sejmu. Te trzy osoby, które teraz orzekają, zostały wybrane przez Sejm VIII kadencji decyzją, uchwałą Sejmu, która unieważniała, unicestwiała wcześniejszą decyzję sądu VII kadencji. Ci sędziowie byli prawidłowo wybrani, ale nie złożyli ślubowania — dodał. Trzech sędziów o których mówi prof. Hermeliński to Maciej Muszyński, Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski.   

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego

PAP

Czy uchwała regulująca kwestię sędziów dublerów wystarczy?

– To byłaby uchwała nie odwołująca, bo nie można odwołać kogoś, kto nie był powołany prawidłowo, tylko uchwała stwierdzająca, ze te osoby nie są sędziami. Jest tylko kwestia na ile te osoby podporządkują się tej uchwale. Tutaj bym się nie spodziewał, że nagle te osoby podporządkują się uchwale. Ale pierwszy krok trzeba zrobić – wyjaśnił.

– Należy zakładać, że ta uchwała wywrze skutki, ale ja obawiam się, że może tak się nie stać – dodał.

Wojciech Hermeliński: 12 pozostałych sędziów TK wybranych poprawnie

– Są też inne pomysły, jest projekt nowej ustawy TK, są poglądy, aby „wyzerować” Trybunał, poprzez usunięcie pozostałych sędziów. Ale w moim przekonaniu usunąć sędziów, odwołać nie można, ponieważ ta dwunastka sędziów, poza trójką, została wybrana w sposób prawidłowy. Ani władza ustawodawcza, ani wykonawcza nie może odwołać tych sędziów — kontynuował prof. Hermeliński.

W moim przekonaniu usunąć sędziów, odwołać nie można, ponieważ ta dwunastka sędziów, poza trójką, została wybrana w sposób prawidłowy

Prof. Wojciech Hermeliński o sędziach TK

– To może nastąpić tylko wtedy, gdy zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec tych sędziów. A tu znalazłyby się powody — np. zachowanie nie licujące z godnością sędziów, czy też zarzuty wobec tych pozostałych sędziów, którzy orzekają z niesędziami. Sędzia, który zdaje sobie sprawę, że orzeka z sędzią, który sędzią nie jest, narusza zasady etyki sędziowskiej — dodał.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *