Donald Tusk o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. „Tym razem prawidłowo”

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił skazanych prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na decyzję głowy państwa zareagował premier Donald Tusk.
Donald Tusk o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. "Tym razem prawidłowo" - INFBusiness

Jako pierwszy więzienie opuścił Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Piotr Polak

„Prezydent – tym razem prawidłowo — skorzystał z prawa łaski wobec przestępców. To wszystko” – tak decyzję Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zareagował szef rządu.

Kamiński i Wąsik wyszli z więzienia

We wtorek po godzinie 21 ułaskawieni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych. Komplet dokumentów umożliwiających ich zwolnienie po ułaskawieniu przez prezydenta dotarł do placówek zaledwie nieco ponad godzinę wcześniej.

Jako pierwszy więzienie opuścił Mariusz Kamiński. Podziękował tym, którzy starali się o jego uwolnienie i zapowiedział: – Panie Tusk, panie Hołownia, wkrótce się zobaczymy!

Maciej Wąsik, który opuścił zakład karny chwilę później, także podziękował za wsparcie, w tym także „wolnym mediom”.

Prezydent beszta ministra sprawiedliwości 

Wcześniej we wtorek do Kancelarii Prezydenta dotarły dokumenty z Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z opinią szefa resortu i prokuratora generalnego Adama Bodnara, który nie rekomendował przerwania odbywania kary obydwu skazanych.

Po południu Duda poinformował, że podjął decyzję w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Wyraził przy tym zdumienie szybkością działania sądów i aparatu ścigania, dążących do uwięzienia skazanych, a Adamowi Bodnarowi zarzucił brak empatii.

Wyraził głębokie rozczarowanie, że mimo jego apeli prokurator generalny i minister sprawiedliwości nie zastosował zawieszenia odbywania wyroku, szczególnie Mariusza Kamińskiego, ze względu na jego stan zdrowia. –  Ubolewam, że nie było pana stać na ten ludzki gest, panie ministrze, jako byłego RPO i członka  HFPC — mówił prezydent.

Zażądał także, aby minister sprawiedliwości natychmiast przystąpił do dalszych działań.

– Apeluję do prokuratora generalnego o natychmiastowe dalsze procedowanie mające na celu natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta RP i zwolnienie z zakładów karnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – mówił Duda.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *