Donald Trump chce szybko zakończyć wojnę na Ukrainie. Komentarz Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda skomentował słowa byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiada, że po powrocie do Białego Domu bardzo szybko zakończy wojnę na Ukrainie. – Jeżeli mnie coś obiecał, to było to dotrzymane – powiedział prezydent.
Donald Trump chce szybko zakończyć wojnę na Ukrainie. Komentarz Andrzeja Dudy - INFBusiness

Donald Trump i Andrzej Duda

Foto: AFP

Prezydent Andrzej Duda w ramach swojej wizyty w krajach Afryki Zachodniej spotkał się w środę w Kirgali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame.

Po spotkaniu obaj przywódcy udzielili odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Jedno z pytań do prezydenta Andrzeja Dudy dotyczyło słów Donalda Trumpa. Były prezydent Stanów Zjednoczonych deklaruje, że po zwycięstwie w wyborach prezydenckich zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Prowadzący w wyścigu o nominację republikańską Trump nie przedstawił szczegółowo, jak mógłby tego dokonać.

Prezydent Duda: Donald Trump dotrzymywał wobec mnie obietnic

– Trzeba o to zapytać pana prezydenta Donalda Trumpa, który prawdopodobnie będzie kandydatem także w następnych wyborach prezydenckich. Mogę powiedzieć z mojego osobistego doświadczenia, jako prezydenta Rzeczypospolitej, który pracował kiedyś z panem Donaldem Trumpem. To, do czego zobowiązywał się wobec mnie, było dotrzymane — powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Jeżeli jakąś obietnicę od prezydenta Donalda Trumpa, jeżeli mnie coś obiecał, to było to dotrzymane. Od tej strony mogę powiedzieć: „tak, prezydent Trump dotrzymuje danego słowa. Jeżeli coś mówi, to traktuje to poważnie” – dodał.

Andrzej Duda: Umocnienie armii spowoduje, że zagrożenie atakiem Rosji na Polskę spadnie do minimum

Prezydent mówił również o potencjalnym ataku Rosji na Polskę. – Będzie to atak na NATO, który musiałby wywołać oczywistą reakcję wynikającą z art. 5. Oczywiście, że taka groźba potencjalnie istnieje. Odrodził się rosyjski imperializm i niewątpliwie Rosja zaatakowała Ukrainę nie tylko w sposób częściowo skrywany, jak stało się to w 2014 roku. (…) Ambicje rosyjskie muszą zostać zatrzymane. Jeżeli Polska będzie słaba, to niebezpieczeństwo będzie rosło. Jeżeli Polska będzie silna, jeżeli będzie miała dobrze wyposażoną armię, prawdopodobieństwo to będzie gwałtownie malało — skomentował Duda.

– Władimir Putin w ogóle wiele razy się zastanowi zanim zaatakuje którekolwiek państwo NATO, bo przekonał się ostatnio, jaka jest różnica choćby w możliwościach technologiczno-sprzętowych pomiędzy tym, czym dysponują państwa NATO a tym, co posiada Rosja. Umocnienie armii oznacza umocnienie bezpieczeństwa i minimalizację zagrożenia atakiem – dodał.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *