CBOS. Ranking zaufania do polityków. Tłoczno na najwyższym podium

W najnowszym rankingu zaufania do polityków, przygotowanym przez CBOS, w pierwszej piątce zaszły znaczące zmiany. Znacznie stracił lider poprzedniego notowania.
CBOS. Ranking zaufania do polityków. Tłoczno na najwyższym podium - INFBusiness

Szymon Hołownia, Andrzej Duda

Foto: PAP, Leszek Szymański

Podobnie jak w rankingu lutowym, na najwyższym podium pod względem zaufania znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaufanie wobec niego zadeklarowało 50 proc. ankietowanych.  Wraz z nim stanął na podium Andrzej Duda z takim samym wynikiem.

O ile Duda może mieć powody do zadowolenia — na prowadzenie wspiął się z  piątego miejsca w zeszłym miesiącu, zyskując 6 pkt. proc., to Szymon Hołownia stracił aż 11 pkt. proc.

W przypadku obydwu polityków wzrósł odsetek respondentów deklarujących wobec nich brak zaufania. Hołowni nie ufa 34 proc. pytanych — o 8  więcej niż w lutym. Dudzie nie ufa 39 proc. ankietowanych — o 5 więcej. To właśnie większy odsetek nieufających umiejscowił prezydenta na drugim miejscu w generalnym rankingu.

Na trzecim miejscu plasuje się prezydent Warszawy (w poprzednim rankingu na 4 pozycji). Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 46 proc. ankietowanych — o 1 więcej niż w lutym, natomiast o 2 pkt proc. wzrósł odsetek tych, którzy deklarują brak zaufania do tego polityka — z 34 do 36.

Czwarte miejsce w marcowym rankingu zajmuje lider PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz (w lutym na drugim miejscu) cieszy się zaufaniem 45 proc. badanych (- 6 pkt. proc.), a brak zaufania wobec niego deklaruje 27 proc. ( + 4 pkt. proc.)

Pierwsza piątkę zamyka premier, w poprzednim rankingu na trzeciej pozycji. Zaufanie do Donalda Tuska wskazuje 44 proc. pytanych (-2 pkt. proc.), brak zaufania –  43 proc. (+ 2 pkt. proc.).

Ranking zaufania do polityków. Komu nie ufamy najbardziej?

W pierwszej piątce w tej kategorii pierwsze miejsce zajmuje Jarosław Kaczyński. Prezesowi PiS nie ufa 57 proc. badanych ( o 3 pkt. proc. mniej niż w lutym, ufa mu –  31 proc. – bz).

Drugie miejsce pod względem braku zaufania zajmuje były premier Mateusz Morawiecki. Nie ufa mu 52 proc. badanych ( (- 3 pkt. proc., zaufanie deklaruje  36 proc. – więcej o 2 pkt. proc.).

Podium zamyka Donald Tusk, którego notowania przedstawiono wyżej.

Czwarte miejsce dla Mariusza Błaszczaka. Byłemu szefowi MON nie ufa 41 proc. pytanych (- 4 pkt. proc. ufa mu 32 proc. – mnie o 2 pkt. proc.).

Piątkę polityków „cieszących się” najmniejszym zaufaniem zamyka prezydent Andrzej Duda — notowania omówione wyżej.

Ranking zaufania CBOS. Kogo nie znamy?

Najmniejszą rozpoznawalnością charakteryzuje się – po raz pierwszy w rankingu — Czesław Siekierski. Ministra rolnictwa nie rozpoznaje 56 proc. ankietowanych, ufa mu 15 proc. i tyle samo nie ufa.

 Kolejną najmniej rozpoznawalna osoba jest Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministry rodziny, pracy i polityki społecznej, która także po raz pierwszy znalazła się w rankingu, nie kojarzy 54 proc. pytanych (zaufanie deklaruje 24 proc.,  brak zaufania -10 proc.).

Krzysztof Gawkowski z Lewicy to trzeci pod względem nierozpoznawalności polityk, nie zna go 51 proc. ankietowanych, zaufanie deklaruje 21 proc. brak zaufania — 15 proc.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *