Były polski premier, który był niezadowolony z opuszczenia UE przez Wielką Brytanię,

Były polski premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla internetowego wydania Express.co.uk stwierdził, że "niebezpieczne tendencje" obserwowane w Unii Europejskiej mogą doprowadzić do jej "implozji".
Były polski premier, który był niezadowolony z opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, - INFBusiness

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Kalbar

W ekskluzywnym wywiadzie dla Express.co.uk Morawiecki powiedział, że Unia Europejska przejawia zauważalne tendencje do centralizacji i ingerowania w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw członkowskich. Mimo to dostrzega jej zalety.

– Cóż, prawdopodobnie różnię się od większości Brytyjczyków, którzy opowiadali się za opuszczeniem Unii Europejskiej, ponieważ uważam, że UE ma swoje wartości i zalety — mówił były premier. Wśród nich wymienił m.in. swobodę przepływu towarów, ludzi i usług czy współdziałanie w zakresie wolnego rynku.

Zauważył jednak, że wspomniane tendencje, zawarte w planach zmian traktatowych,  są „niebezpieczne”, zwłaszcza że zdaniem premiera dotyczą praw poszczególnych krajów do stanowienia o swoim bezpieczeństwie, polityce zagranicznej czy podatkach, czyli w kwestiach, które są podstawą funkcjonowania suwerennego państwa.

– Myślę, że ta tendencja, obecna tendencja, jest bardzo niebezpieczna i ostatecznie może doprowadzić do implozji Unii Europejskiej. Teraz lepiej rozumiem, dlaczego Wielka Brytania podjęła decyzję o brexicie – stwierdził Morawiecki.

Morawiecki mówi o ingerencji Komisji Europejskiej w wybory w Polsce

Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił także o wstrzymaniu przez Komisję Europejską wypłat z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski i Węgier, co związane było z zarzutami dotyczącymi łamania zasad państwa prawa przez Budapeszt i Warszawę.

Matusz Morawiecki jest przekonany, że jeśli chodzi o Polskę, wstrzymanie wypłat funduszy z KPO miało „zdecydowany” wpływ na wynik październikowych wyborów parlamentarnych, które Prawo i Sprawiedliwość co prawda wygrało, ale nie zapewniło sobie większość dającej władzę.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *