Adam Glapiński przed Trybunał Stanu? Paulina Matysiak: Hucpa, nie poprę

— To w ogóle nie jest właściwe podejście – stwierdziła Paulina Matysiak z partii Razem, komentując wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Nazwała go „pomysłem robienia pewnej hucpy politycznej, odciągania uwagi”.
Adam Glapiński przed Trybunał Stanu? Paulina Matysiak: Hucpa, nie poprę - INFBusiness

Paulina Matysiak, członkini zarządu krajowego partii Razem.

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Koalicja rządząca chce postawienia przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. W czwartek TVN24 poinformował o treści dokumentu.

Zarzuty wobec Glapińskiego dotyczą m.in. dostępu członków Rady Polityki Pieniężnej i niektórych członków zarządu NBP do kluczowych informacji dotyczących działań banku. Są też zarzuty dotyczące skupu obligacji przez NBP w 2020 r. oraz premii dla prezesa banku centralnego.

Prezes NBP miał podejmować decyzje bez należytego upoważnienia RPP, podejmować interwencje walutowe bez upoważnienia zarządu NBP, inicjować i realizować działania sprzeczne z Konstytucją, bezprawnie usuwając lub nie zamieszczając wypowiedzi w protokole po posiedzeniach RPP — twierdzą wnioskodawcy. Glapiński miał też wprowadzać w błąd ministra finansów przy opracowaniu projektu budżetu na 2024 rok.

Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu. Paulina Matysiak: Teatr polityczny, spektakl

Paulina Matysiak, pytana w Radiu Plus o wniosek o postawienie Glapińskiego przed trybunałem, zapowiedziała, że go nie poprze. – Nie podpisałam się pod tym wnioskiem i uważam, że (…) pomysł postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu jest kolejnym takim pomysłem robienia pewnej hucpy politycznej, odciągania uwagi, to w ogóle nie jest właściwe podejście — stwierdziła. 

Według posłanki partii Razem Glapiński „jest bardzo dobrze oceniany, jeżeli mówimy o takim forum europejskim”. Jego działania jako szefa NBP „są dobrze oceniane i faktycznie przyniosły efekty”. — Natomiast, oczywiście, to, co on opowiada, można różnie oceniać. Sama jestem bardzo sceptyczna do jego konferencji i różnych opowieści — zaznaczyła.

— Jak się okazuje, zapowiadane efekty, mówiąc kolokwialnie, zostały dowiezione — zwróciła uwagę Matysiak, pytana o politykę Glapińskiego. — Mamy niską inflację, tak jak pan prezes zapowiadał. Natomiast ja bazuję na tych obliczeniach ekspertów i ekonomistów także z zagranicy, którzy tutaj jakichś większych uwag nie mają. Wydaje mi się, że ten teatr polityczny nie powinien w taki sposób wyglądać, że teraz robimy jakiś spektakl, stawianie kogoś przed Trybunałem Stanu. Ja tego wniosku nie podpisałam i nie będą za nim głosowała — zapowiedziała członkini Rady Krajowej Partii Razem. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *