Każda zima, nawet łagodna, stanowi wyzwanie dla działania bram garażowych. Niskie temperatury, wilgoć, sól i brud, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą pozostawiać ślady na powierzchni i mechanizmach, skracać ich żywotność lub powodować awarie.
Wiosna to idealna okazja, aby dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć bramę garażową, ocenić jej stan techniczny i przygotować ją do dalszego użytkowania. Zimą jej mechanizmy są narażone na trudne warunki pogodowe, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na korozję elementów metalowych, wszelkie pęknięcia lub nietypowe odgłosy podczas pracy. Jeśli nie zostaną rozwiązane, drobne problemy mogą z czasem przerodzić się w poważniejsze problemy.
Sprzątanie bez niemiłych niespodzianek
Głównym celem powinno być usunięcie brudu, piasku lub pozostałości soli z powierzchni drzwi, szyn i obszaru przesuwania między segmentami i ramą. Do czyszczenia drzwi drewnianych należy stosować produkty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji tego typu materiałów i przede wszystkim… zachować umiar! Nadmierna wilgoć może powodować odkształcenia. Drzwi stalowe lub aluminiowe można czyścić wodą i delikatnym detergentem, takim jak płyn do mycia naczyń.
– Wiosenne porządki należy zacząć od spłukania zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni drzwi. Woda zmyje nagromadzony kurz i brud, chroniąc wykończenie przed zarysowaniami. Zwróć szczególną uwagę na powierzchnie matowe i półmatowe. Niewłaściwie dobrany środek czyszczący lub nadmierne szorowanie może zmienić połysk w niektórych miejscach, co doprowadzi do powstania błyszczących plam na panelu drzwi – radzi Dariusz Poloczek, kierownik serwisu Przedstawicielstwa Hörmann Polska w Piasecznie .
Zestaw czyszczący rozwiąże problem
Należy bezwzględnie unikać silnych środków chemicznych, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną. We współpracy z Sonax, czołową marką produktów do pielęgnacji samochodów i akcesoriów w Niemczech, Hörmann opracował specjalny zestaw środków czyszczących do drzwi garażowych i zewnętrznych. Te specjalistyczne produkty nie tylko pomagają utrzymać nieskazitelny wygląd stolarki budowlanej, ale także chronią elementy konstrukcyjne przed pogorszeniem.
– Choć mycie i konserwacja bramy garażowej mogą wydawać się proste, czynności te należy wykonywać ostrożnie i przy użyciu odpowiednich środków, aby zapobiec uszkodzeniom, takim jak zarysowania czy przebarwienia – wyjaśnia Michał Simon, dyrektor ds. sprzedaży w Hörmann Polska .
Zestaw zawiera: środek czyszczący, pastę polerską, gąbkę do nakładania pasty, ściereczkę z mikrofibry do wycierania resztek oraz olej techniczny zabezpieczający mechanizmy konstrukcyjne przed zużyciem.
Kontrola sprężyn, zawiasów i prowadnic
Po zimie konieczne jest zbadanie elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie drzwi. Użytkownicy mogą sami ocenić stan sprężyn, zawiasów lub prowadnic, ale wszelkie modyfikacje lub naprawy powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Zwłaszcza jeśli słychać nietypowe dźwięki i zauważa się nieprawidłowości w ruchu drzwi. Prawidłowe funkcjonowanie sprężyn jest szczególnie ważne. Ich siła naciągu jest znacząca i równoważy ciężar drzwi, co sprawia, że nieprzeszkolona ingerencja może być potencjalnie niebezpieczna dla mieszkańców lub uszkodzić mienie.
Smarowanie, czyli to co uniwersalne nie zawsze jest dobre
Hörmann w instrukcji obsługi dołączonej do drzwi określa części, które wymagają smarowania. Zazwyczaj są to osie zawiasów, osie rolek, mechanizmy blokujące (zamki, rygle) i mechaniczne elementy zabezpieczające drzwi.
– Niektóre elementy (np. osie rolek i zawiasów, śruby) mogą być smarowane przez użytkownika, ale kluczowe jest dobranie odpowiedniego środka smarnego. Do części z tworzyw sztucznych zaleca się smary przeznaczone do tworzyw sztucznych, natomiast do elementów metalowych potrzebne są inne, odpowiednio oznakowane produkty. Najlepiej zdecydować się na tzw. smary suche, które po odparowaniu nie pozostawiają lepkiej pozostałości – radzi Dariusz Poloczek, kierownik serwisu Przedstawicielstwa Hörmann Polska w Piasecznie .
Nie zaleca się stosowania dostępnych na rynku płynnych produktów. Lepkie pozostałości smaru przyciągają brud i przyspieszają zużycie podzespołów.
Jak zdiagnozować problem z napędem?
Nowoczesne napędy bram wyposażone są w systemy autodiagnostyczne. Sygnalizują usterki za pomocą migających diod, żarówek lub – w zależności od modelu – informacji wyświetlanych na specjalnym ekranie. Znacznie ułatwia to obsługę. Po sprawdzeniu takiego powiadomienia w instrukcji obsługi można ustalić, czy wystarczy po prostu wymienić baterię w pilocie, wyczyścić fotokomórki lub udać się do serwisu w celu dokonania regulacji. Napędy zazwyczaj nie wymagają dodatkowej konserwacji, ale regularne przeglądy mogą pomóc zapobiec awariom.
Cicho, płynnie, bez zacięć i… obsługi
Dbanie o bramę garażową nie jest tylko zadaniem sezonowym. Eksperci zalecają regularne czyszczenie, smarowanie i przeglądy techniczne. Takie podejście pomoże uniknąć kosztownych napraw i przedłuży żywotność urządzenia, zapewniając jednocześnie użytkownikom spokój ducha.
– Prawidłowo zamontowana i wyregulowana brama garażowa działa cicho, płynnie i bez zacięć. Wszelkie nieprawidłowości – takie jak szarpanie, skrzypienie czy opór – świadczą o tym, że coś może być nie tak. W takich sytuacjach warto skontaktować się z autoryzowanym serwisem, który przeprowadzi kompleksowe oględziny urządzenia – twierdzi Dariusz Poloczek, kierownik serwisu Przedstawicielstwa Hörmann Polska w Piasecznie .
Ważne jest, aby o tym pamiętać, aby brama garażowa spełniała optymalnie swoją funkcję i jednocześnie poprawiała wygląd domu przez cały rok