W I połowie 2025 roku rynek budownictwa mieszkaniowego w Polsce charakteryzuje się mniejszą liczbą oddanych mieszkań, znacznie niższą ilością pozwoleń na budowę oraz wyraźnym spadkiem rozpoczętych inwestycji. Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaznacza, że trend ten szczególnie dotyczy projektów deweloperskich, gdzie odnotowano spadek wydanych pozwoleń o ponad 25% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.
/Piotr Kamionka /Reporter
W pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku wydano pozwolenia na budowę dla 121,4 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 15,8% w porównaniu do roku ubiegłego, w tym dla deweloperów 75,8 tys. (spadek o 25,7% w skali roku) – to kluczowe dane według GUS. Komentatorzy już wcześniej wskazywali na „zaciąganie hamulca w branży” w kontekście publikacji danych statystycznych dotyczących budownictwa mieszkaniowego.
Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia
Analizując najnowsze dane za I półrocze na rynku mieszkaniowym, można zauważyć, że deweloperzy wykazują sceptycyzm (przez długi czas liczyli na rządowe programy dopłat, które mogłyby wspierać sprzedaż nowych lokali), a inwestorzy indywidualni pozostają w umiarkowanie pozytywnym nastroju. Przy znaczącym spadku pozwoleń na budowę mieszkań dla deweloperów, zauważalny jest natomiast wzrost ilości pozwoleń udzielonych inwestorom indywidualnym (41,2 tys. – wzrost o 5,8% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym).
Reklama
Warto również zauważyć, że w okresie styczeń-czerwiec 2025 roku rozpoczęto budowę 110,7 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 9,5% w porównaniu do roku ubiegłego. Deweloperzy rozpoczęli budowę 68,3 tys. mieszkań (spadek o 15,2% w stosunku do roku wcześniejszego), a inwestorzy indywidualni 40,5 tys. (wzrost o 1,5%).
Wykres. Budownictwo mieszkaniowe w Polsce (dane GUS)
/GUS
Warszawa i woj. mazowieckie dominują na rynku mieszkaniowym
Region Mazowsze z Warszawą znacząco utrzymują pozycję liderów na polskim rynku mieszkaniowym.
W pierwszej połowie 2025 roku najwięcej mieszkań oddano do użytku, rozpoczęto budowy oraz wydano pozwoleń na budowę w województwie mazowieckim (odpowiednio: 19,9 tys., 22,0 tys., 21,6 tys. mieszkań), a także w małopolskim (8,5 tys., 13,1 tys. i 12,9 tys.), wielkopolskim (9,6 tys., 9,1 tys. i 13,1 tys.) oraz śląskim (7,8 tys., 9,5 tys. i 12,1 tys.).
Wykres