Zmiany w składce zdrowotnej, wskazano termin. „Będzie korzystniej naliczana”

Nadchodzą zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, iż ostateczny efekt prac w tej kwestii zostanie przedstawiony w następnym tygodniu. Przypomnijmy, iż na początku marca, podczas konwencji Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia stwierdził, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to „być albo nie być” jego formacji w rządowej koalicji. Zdjęcie

Izabela Leszczyna, minister zdrowia /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Izabela Leszczyna, minister zdrowia /Tomasz Jastrzębowski /Reporter Reklama

Minister zdrowia pytana była w TOK FM o prace nad zmianą składki zdrowotnej. – Tak się umawialiśmy wstępnie z ministrem finansów, że w przyszłym tygodniu będziemy chcieli już zakomunikować ten ostateczny efekt prac między naszymi dwoma resortami – przekazała.

Jak informowaliśmy w Interii, w rządzie rozważane są trzy koncepcje zmian, które miałyby stanowić ułatwienie dla przedsiębiorców. Dwie z nich to propozycje złożone przez organizacje reprezentujące pracodawców.

Reklama

Kiedy zmiany w składce zdrowotnej? „Z pewnością od nowego roku”

Minister Leszczyna przypomniała, że chodzi o składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. – Tak jak obiecaliśmy, (…) odejdziemy od tej składki od aktywów trwałych i jednocześnie składka od dochodów będzie korzystniej naliczana dla przedsiębiorców, na pewno dla tych, nazwijmy ich, małych – wyjaśniła.

Dopytywana, o ile ta zmiana zmniejszy dochody NFZ, odpowiedziała, że szczegóły zostaną zaprezentowane najpewniej w następnym tygodniu. Jednocześnie, uspokajając pacjentów, wytłumaczyła, że to nie spowoduje mniejszej ilości pieniędzy w systemie.

– Mamy ustawę nakładową i jeśli będziemy mieli niższe dochody NFZ, to dotacja z budżetu państwa musi być wyższa – dodała.

Minister pytana, od kiedy ta zmiana składki zdrowotnej miałaby zacząć obowiązywać, odpowiedziała, że „z pewnością od nowego roku”.

Leszczyna dopytywana była także, czy ostateczny projekt tych zmian będzie konsultowany w koalicji rządzącej. Wyjaśniła, że dla niej partnerem do rozmów i osobą, której polecenia wykonuje, jest prezes Rady Ministrów. Zapewniła, że na pewno dostanie on ostateczną wersję, na którą czeka.

– I tu później od pana premiera już zależy reszta rozmów z koalicjantami – dodała.

Ważna kwestia dla jedności rządowej koalicji. „Być albo nie być”

Na początku marca, podczas konwencji Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia stwierdził, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to „być albo nie być” jego formacji w rządowej koalicji.

Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad. Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu Donalda Tuska. 

Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej. Powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej znalazł się też w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej na 100 dni rządu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *