Zmiany w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Decyzja ministra finansów

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma nowych członków rady. Są nimi Maciej Szczęsny oraz Karol Czarnecki, którzy dostali swoje nominacje od ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Ta zmiana wydaję się być o tyle kluczowa, że już niedługo wygasa kadencja prezesa Funduszu, który jest powoływany właśnie przez radę BFG. Zdjęcie

Minister finansów powołał do rady BFG nowych członków /Fot. Arkadiusz Ziolek/East News /East News

Minister finansów powołał do rady BFG nowych członków /Fot. Arkadiusz Ziolek/East News /East News Reklama

„Minister Finansów pan Andrzej Domański powołał w dniu 19 stycznia 2024 r. do Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Pana Macieja Szczęsnego na Przewodniczącego Rady BFG oraz Pana Karola Czarneckiego na Członka Rady BFG” – poinformował BFG w poniedziałkowym komunikacie. 

Dodano w nim, że nowi członkowie rady BFG zastąpili Mateusza Bergera, który był przewodniczącym rady, oraz Marcina Martyniaka. 

Obecnie w radzie BFG zasiada sześciu członków. Poza wcześniej wspomnianą dwójką są nimi Krzysztof Budzich, jako przedstawiciel ministra finansów; Jacek Jastrzębski, pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz dwie osoby wyznaczone przez prezesa Narodowego Banku Polskiego, a mowa tu o Oldze Szczepańskiej oraz Witoldzie Grostalu.

Reklama

Roszady w BFG. Początek większych zmian w instytucji?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności krajowego systemu finansowego. Fundusz zajmuje się gwarancją depozytu zgromadzonego w bankach i kasach oraz odpowiada za przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji instytucji finansowych zagrożonych bankructwem. 

Ostatni z wymienionych przypadków dotyczył w poprzednich latach byłego biznesu Leszka Czarneckiego, czyli Getin Banku. Na majątku instytucji powstał nowy podmiot, czyli VeloBank. Obecnie BFG pracuje nad znalezieniem dla banku nowego właściciela. W doniesieniach medialnych pojawiało się trzech kandydatów – dwa amerykańskie fundusze inwestycyjne oraz jeden z najbogatszych Polaków, czyli Michał Sołowow. Jednak polski biznesmen miał ostatecznie zrezygnować z inwestycji w sektor bankowy. 

Wspomniana sprzedaż VeloBanku ma zostać sfinalizowana do końca marca 2024 r. W kwietniu natomiast wygaśnie 5-letnia kadencja obecnego prezesa zarządu BFG Piotra Tomaszewskiego. Natomiast zmiany w radzie Funduszu wydają się być o tyle istotne, że to właśnie ten organ powołuje na nową kadencję przewodniczącego zarządu.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ESG zmieni nasze życie Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *