Zbankrutował były wiceprezes Gazpromu. Jego długi sięgają milionowe dolarów

Rosyjski sąd ogłosił bankructwo Walerija Gołubiewa, byłego wiceprezesa Gazpromu i bliskiego współpracownika Władimira Putina. O bankructwo wnioskował sam biznesmen, który nie mógł poradzić sobie ze spłatą długów – donosi portal balalaika.news, powołując się na doniesienia agencji Interfax. Zdjęcie

Były wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew został uznany za bankruta /Kirył Kudriawcew /AFP

Były wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew został uznany za bankruta /Kirył Kudriawcew /AFP Reklama

Sąd arbitrażowy dla Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego uznał Walerija Gołubiewa za bankruta i zarządził przeprowadzenie sprzedaży jego majątku w ciągu sześciu miesięcy.

Gołubiew skierował do sądu wniosek o uznanie go za bankruta jeszcze pod koniec grudnia 2023 r., ale rozpatrywany on był dopiero teraz z uwagi na nieprawidłowości w dokumentach wskazane przez sąd. Długi Gołubiewa wynoszą 729 mln rubli, co odpowiada sumie ok. 8 mln dolarów. Nie wiadomo, kim są jego wierzyciele.

Na mocy postanowienia sądu, 4 lipca odbędzie się posiedzenie, na którym przedstawione zostanie sprawozdanie z wykonania sprzedaży majątku biznesmena.

Reklama

Były wiceprezes Gazpromu zbankrutował. W swoim CV ma epizod w KGB

Gołubiew, urodzony w Leningradzie (czyli obecnym Sankt Petersburgu) w 1952 r., ma w swoim życiorysie epizod służby w KGB, gdzie pracował także prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Z czasem Gołubiew wszedł do władz samorządowych swojego rodzinnego miasta.

Gazpromie pracował w latach 2006-2019. Był odpowiedzialny za wewnętrzny rynek gazu (m.in. sprzedaż gazu w Rosji), nadzorował też budowę niektórych gazociągów – między innymi wciąż rozwijanego gazociągu Siła Syberii, który ma połączyć pola gazowe Zachodniej Syberii z Chinami i jest kluczową inwestycją z punktu widzenia Moskwy. 

Gazprom zwolnił Gołubiewa w lutym 2019 r., razem z innym wiceprezesem – Aleksandrem Miedwiediewem, który, będąc odpowiedzialnym za eksport gazu z Rosji, zyskał sobie przydomek „cara eksportu rosyjskiego gazu”.

W grudniu ub. r. Gazprom podał swoje wyniki biznesowe po trzech kwartałach 2023 r. EBITDA gazowego giganta – czyli wskaźnik będący zyskiem przed odliczeniem kosztów odsetek, podatków i amortyzacji – spadła o niemal 40 proc. w ujęciu rok do roku, do ok. 2,2 bln rubli (równowartość 24,3 mld dolarów). To efekt sankcji nałożonych na Rosję i tamtejsze firmy po agresji Kremla na Ukrainę. Wolumen eksportu spółki spadł prawie o połowę w 2022 r. po tym, jak kraje Europy – niegdyś główne rynki zbytu dla Gazpromu – zaczęły odwracać się od surowca z Rosji.

GAZ ZIEMNY

Zbankrutował były wiceprezes Gazpromu. Jego długi sięgają milionowe dolarów - INFBusiness

1,87 -0,02 -0,74% akt.: 09.02.2024, 03:06

  • Max 1,88
  • Min 1,87
  • Stopa zwrotu – 1T -7,94%
  • Stopa zwrotu – 1M -32,07%
  • Stopa zwrotu – 3M -38,05%
  • Stopa zwrotu – 6M -27,84%
  • Stopa zwrotu – 1R -24,23%
  • Stopa zwrotu – 2R -53,97%

Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Zbankrutował były wiceprezes Gazpromu. Jego długi sięgają milionowe dolarów - INFBusiness

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *