Zakaz importu LPG z Rosji. Zegar tyka, pytania o ceny nie znikają

Unia Europejska nałożyła embargo na import gazu LPG z Rosji. To był do tej pory jeden z najistotniejszych kierunków, z którego Polska sprowadzała ten rodzaj gazu. W ciągu kilku miesięcy musimy znaleźć alternatywnych dostawców 1,3 mln ton LPG. Na ogrzewanie ma go nie zabraknąć, pytanie co z kierowcami. Kluczowe okażą się rozmowy z jednym z europejskich krajów. Zdjęcie

Polska będzie musiała znaleźć alternatywne źródła dostaw 1,3 mln ton LPG /Stanislaw Bielski/REPORTER /Reporter

Polska będzie musiała znaleźć alternatywne źródła dostaw 1,3 mln ton LPG /Stanislaw Bielski/REPORTER /Reporter Reklama

Co robi rząd w sprawie embarga na rosyjskie LPG i o ile wzrosną ceny tego paliwa po tym, kiedy embargo wejdzie w życie? Ta kwestia była jednym z tematów sejmowej debaty w czwartek. Od połowy grudnia nie będzie już można sprowadzać tego rodzaju gazu do państw UE, a więc także do Polski. – Rozpoczęliśmy rozmowy na poziomie unijnym, prowadzimy rozmowy z innymi resortami oraz branżą. Jesteśmy przekonani że żadnych braków nie będzie – zapewniał w Sejmie Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. Tłumaczymy, na czym polega problem.

Sankcje na LPG z Rosji. Polska nadal importuje w dużych ilościach

LPG wykorzystuje się do ogrzewania, butli gazowych oraz jako paliwo do samochodu. Konsumpcja tego rodzaju gazu odpowiada za ok. 12 proc. polskiego rynku – szacuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Reklama

Pod koniec ubiegłego roku UE wprowadziła sankcje dotyczące importu gazu LPG z Federacji Rosyjskiej. To istotna informacja dla Polski, bo o ile nie sprowadzamy już ropy, diesla, węgla czy innych rodzajów gazu z Rosji, to rosyjskie LPG wciąż do nas płynie. I to w dużych ilościach – rosyjski surowiec to mniej więcej połowa polskiego importu, wynika z szacunków Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). Od grudnia 2024 roku ten import będzie się musiał zakończyć. 

W nieunikniony sposób niesie to za sobą skutki i jeśli chodzi o strukturę polskiego importu, i ceny na rynku. LPG z Rosji sprowadzamy głównie dlatego, że ten surowiec jest tańszy niż z innych kierunków, a do importu ze wschodu jest przygotowana większość naszej infrastruktury. Więcej o tym problemie pisaliśmy m.in. w tym artykule.

– Proszę o informację o skutkach dla polskiego rynku wprowadzenia tego embarga. O ile wzrosłyby ceny, gdyby weszło w życie to embargo – pytał w czwartek w Sejmie Krzysztof Mulawa, poseł Konfederacji.

Potrzeba nowych dostawców. Rozmowy trwają

– Pakiet sankcji, który został wprowadzony, wymaga od nas konkretnych działań. Zachodzi potrzeba zastąpienia dużych wolumenów paliwa dostawami z alternatywnych kierunków. To jest około 1,3 mln ton LPG do połowy grudnia 2024 roku – wskazał w odpowiedzi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – W związku z tym od razu rozpoczęliśmy rozmowy na poziomie unijnym, z naszymi partnerami, jak i prowadzimy takie rozmowy robocze wspólnie z innymi resortami oraz z branżą, aby zabezpieczyć te dostawy z innych kierunków – dodał.

– W okresie zimowym nie widzimy niebezpieczeństwa w przypadku wystąpienia braku w dostawach LPG z Rosji na potrzeby grzewcze – zadeklarował wiceminister. Jeśli chodzi o LPG używane jako paliwo przez kierowców, resort wciąż sprawdza, jak wygląda sytuacja, ale tutaj LPG też ma nie zabraknąć. – Analizujemy sytuację rynku LPG jeśli chodzi o zabezpieczenie w paliwa i ewentualne zastąpienie ich w benzynę silnikową – wskazał. 

Polska w tej sprawie rozmawia przede wszystkim z Niemcami. – Prowadzimy rozmowy na temat ściągnięcia tego paliwa z kierunku zachodniego. Jako że większość infrastruktury jeśli chodzi o magazyny gazu LPG jest w kierunku wschodnim, to wymaga to oczywiście odpowiednich działań i koordynacji na poziomie Ministerstwa Infrastruktury oraz współpracy z naszymi partnerami po stronie niemieckiej (…). Prowadzimy analizy logistyczne dotyczące zabezpieczenia szlaków transportowych. Rozmawiamy ze stroną niemiecką na temat zwiększenia przepustowości dostaw LPG do Polski i tutaj jest pełne zrozumienie na poziomie unijnym – dodał.

Motyka nie podał natomiast szacunków, o ile mogą zmienić się ceny LPG po wejściu w życie embarga. Nie mówił też o żadnych potencjalnych działaniach osłonowych, gdyby LPG miało zdrożeć. Przypomnijmy, że w styczniu, w odpowiedzi na interpelację poselską, resort wskazał, że „na obecną chwilę nie przewiduje się konieczności wprowadzania finansowych tarcz ochronnych dla obywateli”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *