Zagrożone są całe populacje. Problem narasta w zastraszającym tempie

Wyginięcie gatunków, zagrożenia dla całych populacji – takie scenariusze na przyszłość kreślą eksperci Banku Światowego, analizując skalę przełowienia mórz i oceanów. O ile w XX wieku rybołówstwo nie wpływało w tak wielkim stopniu na biologiczny dobrostan mórz i oceanów, o tyle w ostatnich dekadach przełowionych obszarów przybywa w zastraszającym tempie. Przełowione łowiska stanowią obecnie 36 proc. światowego zasobu – zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zdjęcie

Najbardziej przełowione akweny to Pacyfik w rejonie południowo-wschodniej Azji i Morze Śródziemne (wraz z Morzem czarnym). Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Najbardziej przełowione akweny to Pacyfik w rejonie południowo-wschodniej Azji i Morze Śródziemne (wraz z Morzem czarnym). Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

Łowimy coraz więcej ryb, co ma związek ze wzrostem liczby ludzi, doskonaleniem metod połowowych i większym zapotrzebowaniem na cenioną żywność jaką są ryby i owoce morza.

Na niektórych akwenach przełowienie jest palącym problemem

Jak podaje  w swojej analizie PIE, zjawisko przełowienia systematycznie rośnie – w latach 70. ub. wieku udział zbytnio eksploatowanych światowych wód wynosił 10 proc. Obecnie ponad połowa (57 proc.) łowisk zagrożona jest przełowieniem w przypadku, gdyby zwiększono na nich połowy.

Które akweny są najbardziej narażone na skutki drastycznego przełowienia? Z danych Banku Światowego wynika, że najmocniej przełowiony jest południowo-wschodni region Pacyfiku oraz Morze Śródziemne wraz z Morzem Czarnym. Na tych obszarach łowiska, w których brakuje ryb stanowią odpowiednio 67 proc. oraz 63 proc. ogółu.

Reklama

PIE przytacza dane Francuskiego Instytutu Nauk Oceanicznych, z których wynika, że zagrożonych jest ponad 80 proc gatunków ryb. Całe populacje zagrożone są przełowieniem, a niektóre gatunki zagrożone są wręcz wyginięciem.

Wykres. Przełowienie światowych łowisk

Zdjęcie

/

/

Nadmierne połowy dotyczą krajów z Europy i Azji

Wśród krajów OECD przeciętnie 36 proc. wszystkich połowów państw (dotyczy rybołówstwa w obrębach wyłącznej strefy ekonomicznej) pochodzi ze zbyt eksploatowanych łowisk. Największy udział tego typu połowów mają: Portugalia (69 proc.), Grecja (64 proc.) oraz Japonia (61 proc.) – wylicza PIE.

Ryby pozostają jednym z najważniejszych towarów w światowym handlu. W 2022 r. produkcja rybna na świecie wyniosła 184 mln ton i wygenerowała 193 mld USD przychodów. Oczywiście największy udział w rybołówstwie ma Azja (ponad 70 proc. produkcji). Szacuje się, że w branży połowu ryb na świecie pracuje ok. 25 mln osób.

Morskie akwakultury sposobem na ograniczenie przełowienia naturalnych zasobów?

Gospodarka rybna zmienia się w ostatnich dekadach w ogromnym tempie, a głównym trendem tych zmian jest uzupełnianie dostaw dzikich ryb z naturalnych akwenów produkcją w akwakulturach (hodowla ryb w specjalnych morskich „farmach”). Jak podaje PIE, w 2021 roku już połowa światowej produkcji ryb pochodziła właśnie z akwakultury. Na początku lat 90. ubiegłego wieku, było to ledwie 14 proc.

Nie ustaje dyskusja nad wpływem na środowisko morskich i oceanicznych hodowli ryb. Stłoczone populacje wybranych gatunków to idealna pożywka dla pasożytów i rozwoju chorób. Hodowle ryb prowadzą także do zanieczyszczania akwenów (ponownie ma to związek z nadmiarem ryb stłoczonych w ograniczonym akwenie).

Z drugiej strony, PIE zwraca uwagę na odciążenie przez morskie hodowle naturalnych łowisk. Jednak ten efekt jest osłabiany przez ciągle rosnące spożycie ryb i owoców morza.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 64: Czy prawnicy zaczęli uważać się za bogów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *