Wymiana władz w Pekao. Podano termin walnego zgromadzenia

Pekao jest jedną z ostatnich dużych spółek Skarbu Państwa, w której jak dotąd nie było ruchów kadrowych. Już wiadomo, kiedy się to zmieni. Bank poinformował w komunikacie, ze walne zgromadzenie akcjonariuszy odbędzie się 17 kwietnia. W porządku obrad znalazły się takie punkty jak powołanie nowej rady nadzorczej oraz ustalenie wysokości dywidendy dla akcjonariuszy. Zdjęcie

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Pekao odbędzie się 17 kwietnia. Zaplanowano m.in. zmiany w radzie nadzorczej / Arkadiusz Ziolek /East News

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Pekao odbędzie się 17 kwietnia. Zaplanowano m.in. zmiany w radzie nadzorczej / Arkadiusz Ziolek /East News Reklama

W komunikacie podano, że walne zgromadzenie rozpocznie się w środę, 17 kwietnia o godz. 10. 

Jak przypomniano w uzasadnieniu projektu uchwał o powołaniu nowych członków rady nadzorczej banku, z dniem 31 grudnia 2023 r. upłynął okres trwającej 3 lata wspólnej kadencji rady nadzorczej, w związku z czym konieczne jest powołanie członków rady kolejnej kadencji.

Jeden z projektów uchwał przewiduje przeznaczenie niepodzielonej części zysku netto banku za 2019 r. w wysokości 1,685 mld zł na dywidendę.

W innym projekcie dzieli się zysk banku Pekao za 2023 r. w kwocie 6,718 mld zł w ten sposób, że 1,687 mld zł przeznacza się na kapitał rezerwowy, kwotę 1,677 mld zł pozostawia się niepodzieloną, a na dywidendę przeznacza się 3,354 mld zł. Kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję wynosi 19,20 zł, a termin wypłaty dywidendy – na 10 maja 2024 r.

Reklama

Zmiany kadrowe w Pekao SA. Obecny prezes to były wiceminister rządu PiS

Pekao jest jedną z ostatnich dużych spółek Skarbu Państwa, w której nie doszło do wymiany kadr po przejęciu władzy przez koalicję KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. 

Prezesem banku od kwietnia 2020 roku jest Leszek Skiba, który wcześniej był wiceministrem finansów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. – Oczywiście, że spodziewam się zwolnienia – mówił w opublikowanym na początku stycznia wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. 

– Uważam, że to pewien standard, że wraz ze zmianą rządu zmieniają się menedżerowie najwyższego szczebla w spółkach Skarbu Państwa. Trudno więc o zaskoczenie, mam jedynie nadzieję, że jak najwięcej osób z naszego zarządu oraz pracowników zostanie na swoich stanowiskach, bo to bardzo merytoryczne osoby – dodawał. 

W zarządzie banku (jako wiceprezes nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej) zasiada także inny były polityk związany z PiS – Jerzy Kwieciński. W latach 2018-2019 był on ministrem inwestycji i rozwoju, a w 2019 roku również ministrem finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W składzie rady nadzorczej Pekao są ponadto Beata Kozłowska-Chyła, była prezes PZU, a także Małgorzata Sadurska, była członkini zarządu PZU, w przeszłości szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. 

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje 6,7 mln klientów. Od 1998 r. Pekao jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym akcjonariuszem banku (20 proc.) jest PZU, a drugim Polski Fundusz Rozwoju (12,80 proc.). Drobni akcjonariusze mają prawie 55 proc. akcji. 

Pekao S.A. został „zrepolonizowany” pod koniec 2016 roku. Pakiet 32,8 proc. akcji kosztował PZU i PFR ok. 10,6 mld złotych. Wcześniej przez ponad 15 lat największym akcjonariuszem była włoska grupa UniCredit. Transakcja została sfinalizowana w połowie 2017 roku, wówczas bank powrócił do charakterystycznego logo z żubrem. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *