Wydatki z Funduszu Sprawiedliwości za czasów Ziobry. Ujawnili kwoty

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek, że rozpoczęło kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, której założycielem jest Zbigniew Ziobro. Są już pierwsze efekty audytu. Okazuje się, że w latach 2020-2021 instytucja otrzymała ponad 15 mln zł tytułem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Zdjęcie

Wydatki z Funduszu Sprawiedliwości za czasów Ziobry. Ujawnili kwoty /Zbyszek Kaczmarek /Reporter

Wydatki z Funduszu Sprawiedliwości za czasów Ziobry. Ujawnili kwoty /Zbyszek Kaczmarek /Reporter Reklama

Wczoraj na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, ile pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości otrzymały organizacje powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynikało, że w ciągu ośmiu lat Fundacja Lux Vertitatis oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dostały ponad 22 mln zł. Teraz resort ujawnił, na jakie przelewy mogła liczyć założona przez Zbigniewa Ziobrę szkoła.

Miliony złotych przyznawano bez kluczowych informacji

Wiceminister sprawiedliwości, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, poinformowała, że upubliczniono listę wydatków z Funduszu Sprawiedliwości w tzw. trybie pozanaborowym. Były to sytuacje, w których resort przekazywał dotacje bez przeprowadzania konkursu. Jak podaje gazeta.pl, ministerstwo mogło „w uzasadnionych przypadkach zawrzeć na podstawie wniosku umowy o powierzenie zadania, które nie jest objęte programem Funduszu lub naborem wniosków (poza konkursami i poza naborami)”, co oznacza, że nie ma informacji o tym, kto i na co dostał pieniądze. 

Reklama Rozwiń

Ponad 15 mln zł dla „szkoły Zbigniewa Ziobry”

Z utworzoną w 2018 r. przez byłego ministra sprawiedliwości Akademią Wymiaru Sprawiedliwości (wcześniej Szkoła Wyższa Kryminologii i Penitencjarystyki), zawarto dziewięć „pozakonkursowych” umów

W 2020 r. były to kontrakty na 650 tys. zł, 3,75 mln zł, 64 tys. zł, 1,3 mln zł, 380 tys. zł, 3,5 mln zł i 3,15 mln zł. Z kolei w 2021 r. z Akademią Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie zawarto dwie umowy na 2,1 mln zł oraz 275 tys. zł. W sumie w latach 2020-2021 założona przez Zbigniewa Ziobrę w 2018 r. szkoła, otrzymała ponad 15 mln zł dotacji.

Rudzińska-Bluszcz udostępniła również informacje na temat tego, ile podobnych wydatków poczyniono ogółem w latach 2017-2023. W tzw. trybie pozanaborowym przyznano łącznie ponad 285 mln zł, z czego większość środków otrzymały gminy lub ośrodki opieki.

Rozwiń

Ziobro przekazał ponad 100 tys. zł na fundację organizującą jasełka

Okazuje się, że Ziobro z Funduszu Sprawiedliwości finansował również dość nietypowe przedsięwzięcia. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że Fundacja Polska Jutra z Kalisza otrzymała w latach 2017-2018 ponad 105 tys. zł z funduszu. Instytucja zajmuje się m.in. organizacją Orszaku Trzech Króli.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 64: Czy prawnicy zaczęli uważać się za bogów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *