Wskaźnik dobrobytu w UE. Polsce do średniej wciąż trochę brakuje

PKB na mieszkańca i tzw. indywidualne spożycie na mieszkańca wciąż pozostaje w Polsce poniżej średniej unijnej. W tym pierwszym przypadku (PKB per capita) mamy wynik 20 proc. poniżej średniej UE, a rzeczywiste spożycie indywidualne na mieszkańca (AIC) jest o 14 proc. niższe niż unijna średnia. Dane zostały opublikowane przez Eurostat i dotyczą 2023 roku. Zdjęcie

Polska wciąż poniżej unijnej średniej na mapie unijnej zamożności /123RF/PICSEL

Polska wciąż poniżej unijnej średniej na mapie unijnej zamożności /123RF/PICSEL Reklama

Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce, wyrażone w standardach siły nabywczej, w 2023 r. było 14 proc. poniżej średniej UE – podał Eurostat.

Eurostat podaje, że AIC obejmuje wszystkie towary i usługi, z których korzystają gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy zostały zakupione i opłacone przez gospodarstwa domowe bezpośrednio, przez rząd, czy przez organizacje non-profit. Można go uznać za wskaźnik dobrobytu materialnego gospodarstw domowych.

Najmocniej od średniej odstają Węgry

W 2023 r. 10 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Reklama

Tymczasem 17 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca poniżej średniej UE, przy czym najniższy poziom odnotowano na Węgrzech (30 proc. poniżej średniej UE), w Bułgarii (27 proc.), na Słowacji oraz na Łotwie (w obu przypadkach 25 proc.).

Wykres. PKB na mieszkańca w stosunku do europejskiej średniej. Źródło: Eurostat

Zdjęcie

/

/

Z kolei w przypadku badania PKB na mieszkańca, poziom powyżej średniej UE odnotowano w 11 krajach UE. Najwyższy był w Luksemburgu (139 proc. wyższy od średniej UE), Irlandii (111 proc.) i Holandii (30 proc.).

Na drugim końcu przedziału najniższy PKB na mieszkańca odnotowano w Bułgarii (36 proc. poniżej średniej UE), Grecji (33 proc.) i Łotwie (29 proc.).

W Polsce było to 20 proc. poniżej średniej UE.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 85: Dlaczego będę bronić kapitalizmu? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *