Wojciech Jasiński traci stanowisko. Zmiany na szczycie w Orlenie

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu zdecydowało o wymianie składu rady nadzorczej. Zostali z niej odwołani nominaci z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, w tym jej przewodniczący – Wojciech Jasiński, który był swego czasu prezesem Orlenu. Zastąpili ich nowi członkowie, wskazani wcześniej przez Skarb Państwa. Nowa rada zajmie się powołaniem nowego prezesa i członków zarządu spółki. Ma o tyle „ułatwione” zadanie, że nie musi odwoływać poprzedniego prezesa – Daniel Obajtek z końcem dnia 5 lutego przestał szefować Orlenowi. Z zarządu odeszło też czterech innych członków. Zdjęcie

W Orlenie doszło do zmian w składzie rady nadzorczej /123RF/PICSEL

W Orlenie doszło do zmian w składzie rady nadzorczej /123RF/PICSEL Reklama

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu rozpoczęło się o godzinie 11:00 w Płocku. Chociaż pierwotnie zwołano je w celu głosowania ws. wyrażenia zgody na sprzedaż spółki Gas Storage Poland – operatora magazynów gazu (to realizacja warunku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z przejęciem PGNiG przez Orlen), to uwaga wszystkich od pewnego czasu koncentrowała się na zmianach w radzie nadzorczej koncernu.

O zmiany w składzie rady nadzorczej, a następnie o uzupełnienie porządku NWZ o podjęcie uchwały ustalającej liczbę członków rady, a także o wyznaczenie przewodniczącego rady, zawnioskował główny akcjonariusz Orlenu – Skarb Państwa, który posiada 49,9 proc. akcji w spółce. Tak, jak w przypadku ogromnej większości innych spółek kontrolowanych przez państwo, zmiany w radzie nadzorczej są kluczowe dla obsady stanowisk w zarządzie – to bowiem rada powołuje prezesa i członków zarządu.

Reklama

Akcjonariusze dokonali zmian w radzie nadzorczej Orlenu

Przed walnym zgromadzeniem rada nadzorcza Orlenu liczyła, według statutu, od 6 do 15 członków. Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego jej członka, a pozostałych powołuje i odwołuje walne. W przypadku Orlenu państwo skorzystało już ze swojego uprawnienia – 13 grudnia 2023 r. minister aktywów państwowych Borys Budka odwołał z nadzoru płockiego koncernu Janinę Goss, zaufaną osobę Jarosława Kaczyńskiego, a na jej miejsce powołał w dniu 25 stycznia br. Wojciecha Popiołka. 

Przewodniczącym rady do momentu rozpoczęcia głosowań nad zmianami był Wojciech Jasiński, który swego czasu był prezesem Orlenu. Funkcję wiceprzewodniczącego pełnił Andrzej Szumański, a sekretarza – Anna Wójcik. Ponadto w radzie, z nominacji poprzedniej ekipy rządzącej, zasiadali: Andrzej Kapała, Roman Kusz, Barbara Jarzembowska, Jadwiga Lesisz i Anna Sakowicz-Kacz.

– Moja misja w Orlenie dobiegła końca – powiedział na początku obrad przewodniczący Wojciech Jasiński, zaznaczając, że mówi to, mając na uwadze proponowany porządek obrad. Jasiński podkreślił, że z płockiego koncernu udało się zrobić „wielką spółkę”. – Życzę Orlenowi, wszystkim interesariuszom, sukcesów w rozwoju Orlenu. Swoją funkcję uważam za zakończoną – dodał. Następnie przekazał prowadzenie obrad wybranemu przez NWZA mecenasowi Radosławowi Kwaśnickiemu.

Przed głosowaniami ws. zmian w składzie rady nadzorczej, przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił projekt uchwały ws. ustalenia liczebności rady na 10 osób. Jeden z akcjonariuszy zgłosił też wnioski, aby nadzór liczył 6 i 15 osób (były to dwie odrębne propozycje tego samego akcjonariusza). W głosowaniu NWZA poparło propozycję Skarbu Państwa.

Następnie przystąpiono do głosowania ws. odwołania członków rady nadzorczej w poprzednim składzie, na wniosek reprezentanta akcjonariusza – Skarbu Państwa. Decyzją akcjonariuszy, wszyscy członkowie RN zostali odwołani. Akcjonariusz mniejszościowy Jacek Lampart zgłosił swój sprzeciw wobec odwołania wszystkich byłych już członków rady.

Nowy nadzór Orlenu wybrany. Wskaże prezesa i członków zarządu

W dalszej kolejności akcjonariusze przystąpili do głosowania nad kandydaturami do rady, które już wcześniej zgłosił Skarb Państwa. W efekcie do rady nadzorczej Orlenu wybrano: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Wojciecha Popiołka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego (do każdej z tych kandydatur sprzeciw zgłaszał akcjonariusz Jacek Lampart).  Na wniosek Skarbu Państwa NWZA głosowało także nad powołaniem Wojciecha Popiołka na funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej. Uchwała w tej sprawie została powzięta.

Swojego kandydata do RN – Jana Woźniaka – zgłosił też fundusz emerytalny Nationale-Nederlanden OFE, posiadający na dzień walnego zgromadzenia pakiet 5,4 proc. akcji Orlenu. Jego kandydatura nie zyskała akceptacji NWZA. W efekcie, po tym, jak liczebność rady ustalono na 10 osób, w gremium tym pozostaje jeden wakat.

Nowa rada będzie decydować o składzie zarządu. Ten jeszcze 5 lutego liczył 11 osób. O północy prezesem Orlenu przestał być Daniel Obajtek (odwołała go rada nadzorcza po tym, jak 1 lutego oddał się do jej dyspozycji). Ponadto z funkcji członków zarządu, z dniem 5 lutego, zrezygnowali: Michał Róg, Patrycja Klarecka, Armen Artwich i Jan Szewczak. W rezultacie w zarządzie Orlenu pozostało sześć osób: Józef Węgrecki, Piotr Sabat, Adam Burak, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski.

PKNORLEN

Wojciech Jasiński traci stanowisko. Zmiany na szczycie w Orlenie - INFBusiness

65,8400 0,4200 0,64% akt.: 06.02.2024, 17:51

  • Otwarcie 65,5100
  • Max 66,3300
  • Min 65,2800
  • Kurs odniesienia 65,4200
  • Suma wolumenu 1 636 451
  • Suma obrotów 107 828 603,51
  • Widełki dolne 58,9600
  • Widełki górne 72,0600

Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Wojciech Jasiński traci stanowisko. Zmiany na szczycie w Orlenie - INFBusiness

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *