W górach odgradzają szlaki, na Mazurach jeziora. Są liczne nieprawidłowości

Mazurskie jeziora są na potęgę odgradzane nielegalnymi płotami, zaś w wodzie stawia się na nich wiele pomostów niezgodnie z prawem. Tylko w ubiegłym roku Wody Polskie ujawniły 17 takich ogrodzeń i 197 kładek. Skala problemu, zdaniem samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych, jest dużo większa. – 17 nielegalnych płotów to ja mogę wskazać w jednej wsi Stare Sady – powiedział burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Zdjęcie

Na Mazurach narasta problem grodzenia jezior przez właścicieli działek (zdjęcie ilustracyjne) /Przemek Świderski /Reporter

Na Mazurach narasta problem grodzenia jezior przez właścicieli działek (zdjęcie ilustracyjne) /Przemek Świderski /Reporter Reklama

Grodzenie brzegów mazurskich jezior i stawianie na takich ogrodzonych działkach pomostów, z których mogą korzystać wyłącznie właściciele posesji to od lat zmora na Mazurach. Zgodnie z „Prawem wodnym „nie można stawiać ogrodzeń i płotów w odległości co najmniej 1,5 metra od linii brzegu, w założeniu więc każdy powinien móc obejść wkoło dowolne jezioro.”

– W praktyce przejść brzegami jezior mogą tylko komandosi albo partyzanci uzbrojeni w sprzęty do rozgradzania zasieków, drutów i wysokich płotów – powiedział Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia „Sadyba”, które od lat działa na rzecz ochrony mazurskiego krajobrazu.

Reklama

Skala problemu nielegalnych pomostów jest duża

Pilnowaniem przestrzegania „Prawa wodnego” w obrębie mazurskich jezior zajmują się Wody Polskie w Białymstoku. Rzecznik prasowa tej instytucji Joanna Szerenos-Pawlicz poinformowała, że w ubiegłym roku ujawniono 17 nielegalnych ogrodzeń brzegów jezior, a doprowadzono do rozebrania 7 z nich. – W pozostałych przypadkach procedury wciąż trwają – powiedziała.

O tym, że dane Wód Polskich są w tej kwestii mocno niedoszacowane jest przekonany burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. – 17 nielegalnych płotów to ja mogę wskazać w jednej wsi Stare Sady. Sam mam z prawej i lewej strony mojej posesji nielegalne płoty i jestem z tym bezradny. Postawili mi je sąsiedzi, którzy na co dzień mieszkają w Warszawie – powiedział Jakubowski i dodał, że coraz częściej właściciele działek nad jeziorami nie tylko zagradzają dojście do wody, ale stawiają ogrodzenie w samej wodzie.

Przy niemal wszystkich nadmiernie ogrodzonych posesjach ich właściciele budują w wodzie pomosty. Te także powstają często nielegalnie. 

– W 2023 roku zidentyfikowaliśmy 197 nielegalnych pomostów, z czego w 72 przypadkach doprowadziliśmy do ich demontażu, natomiast w 8 przypadkach trwa procedura legalizacyjna. W pozostałych – trwają postępowania. Należy wspomnieć, że budowa pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m wymaga zgłoszenia wodnoprawnego w Nadzorze Wodnym, zaś pomostu przekraczającego te wymiary – uzyskania pozwolenia wodnoprawnego – poinformowała Szerenos-Pawlicz. Dodała, że w przypadku ujawnienia nielegalnego pomostu pracownicy Wód Polskich „przeprowadzają wizję terenową, w której określają stan faktyczny zdarzenia”.

Przepisy dotyczące jezior są martwe

Zarówno burmistrz Jakubowski, jak i Krzysztof Worobiec powiedzieli, że ich zdaniem w dobie obecnej techniki (mapy GPS i drony) walka z nielegalnymi pomostami i ogrodzeniami jezior powinna być szybsza i skuteczniejsza. – Gdyby tylko Wody Polskie chciały, to my w gminie wskażemy właścicieli działek nielegalnie ogrodzonych, czy pomostów. Ale takiej woli współpracy w tym zakresie nie ma – powiedział Jakubowski.

– Prawo w materii związanej z grodzeniem jezior nie jest złe, ale jest martwe. A takie być nie musi, bo np. we Francji jest identyczny przepis tyle, że respektowany – podkreślił Worobiec.

Burmistrz Mikołajek zwrócił uwagę na to, że właściciele wielu nadmiernie ogrodzonych działek z pomostami bardzo często niszczą cenne przyrodniczo trzcinowiska, by mieć w ich miejscu plaże. – Znam przypadki psikania trzcinowisk roundupem. Nikt na to nie reaguje – powiedział Jakubowski.

W ocenie rozmówców PAP nielegalne ogrodzenia i pomosty stawiają najczęściej osoby spoza regionu, którzy na Mazurach mają letnie domy. – Ale my, miejscowi, szybko kroczymy ich niedobrą ścieżką i coraz częściej nielegalnie stawiamy pomosty, czy przekopujemy kanały na swoje działki, by niemal z tarasów wsiąść na łódki i płynąć np. Krutynią – przyznał Worobiec.

Góralka zarabiała na turystach w Zakopanem

Odgradzanie powszechnie dostępnego terenu to problem znany nie tylko na Mazurach. W ubiegłym roku podobna sytuacja miała miejsce w Zakopanem, gdy jedna z mieszkanek postawiła płot na szlaku na Gubałówkę pobierała od turytów opłaty 5 zł za wejście. Góralka przekonywała, że ziemia, przez którą wytyczono nową trasę, należy do jej rodziny, z czym nie chcieli zgodzić się przedstawiciele Polskich Kolei Linowych.

To pole z dziada pradziada należy do mojej rodziny. Dziadek nie dostał aktu wywłaszczenia, a PKL ignoruje nas, burmistrz nie chce się spotkać. Jedna strona odsyła mnie do drugiej. (…) Powiedziałam, pokażcie mi akt wywłaszczenia, oni mówią, że się zawieruszył. Walczymy o swoje, bo czujemy się pokrzywdzeni. Działki są w centrum, nie mamy z nich nic, tylko śmieci. Nie mam nic przeciwko turystom. To tylko wola burmistrza i PKL-u, żeby się dogadać. Ja nikogo nie krzywdzę, uważam, że to bardzo niesprawiedliwe – mówiła w rozmowie z „Tygodnikiem Podhalańskim” Jadwiga Gąsienica Byrcyn.

Ostatecznie spór rozstrzygnął sąd na korzyść PKL i zakazał zawężania lub blokowania i ograniczania dostępności szlaku turystycznego prowadzącego od dolnej do górnej stacji kolei linowo-terenowej po zboczu Gubałówki.

„PKL udostępniając szlak przygotowały teren na własny koszt i przesunęły ogrodzenie zabezpieczające tory kolei linowo-terenowej. W ten sposób umożliwione zostało swobodne przejście turystom na wzniesienie. W kluczowych miejscach szlaku powstały również poręcze, by podnieść komfort spacerowiczom” – podano w komunikacie PKL

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *