UPS ogłosił masowe zwolnienia. Przychody spółki spadają

Amerykańska firma kurierska UPS ogłosiła we wtorek zwolnienia grupowe. Pracę straci 12 tysięcy pracowników. Firma prognozuje, że osiągnie ponad 90 mld dolarów przychodu w tym roku, ale nie uda się jej osiągnąć prognozowanego przez analityków poziomu, czyli 95,57 mld dolarów. Zdjęcie

UPS ogłosił, że zwolni 12 tysięcy pracowników /123RF/PICSEL

UPS ogłosił, że zwolni 12 tysięcy pracowników /123RF/PICSEL Reklama

UPS, czyli jedna z największych firm kurierskich na świecie, zwolni 12 tys. pracowników – podaje agencja prasowa Reuters. To około 2,2 procent załogi liczącej ponad pół miliona pracowników na świecie.  

Zwolnienia zostały ogłoszone po tym, jak firma zaraportowała, że spodziewa się w 2024 roku przychodów w wysokości od 92 do 94,5 mld dolarów. Analitycy szacowali, że prognozowana kwota przychodów wyniesie 95,57 mld dolarów. 

Słabe prognozy i masowe zwolnienia w UPS to zła wiadomość nie tylko dla pracowników firmy. Spółka jest uważana za firmę, której kondycja jest ważnym wskaźnikiem szerszych trendów w gospodarce USA – wskazuje Reuters. Tymczasem w ostatnim kwartale 2023 roku firma odnotowała spadek przychodów o 6,9 proc. w segmencie przesyłek międzynarodowych. Jeszcze większy był spadek przychodów w kraju. Jak podaje agencja prasowa, wyniósł bowiem 7,3 procent.

Reklama

UPS notuje spadki. Popyt na usługi maleje

Zwolnienie 12 tysięcy pracowników ma przynieść firmie oszczędności w wielości ok. miliarda dolarów. Spółka tnie koszty, bo notuje niższe niż rok temu przychody. Kwartalne przychody firmy wyniosły od października do grudnia 2023 roku 24,9 mld dolarów. To o 2,1 mld dolarów mniej niż w 2022 roku i ponad pół miliarda poniżej przewidywań analityków. Przychody UPS z wysyłek międzynarodowych i krajowych spadają od odpowiednio czterech i pięciu kwartałów.

„Rynek przesyłek kurierskich w USA – z wyłączeniem przesyłek Amazona – wzrośnie w 2024 roku zgodnie z oczekiwaniami o mniej niż 1 proc.” – wskazała dyrektor generalna UPS Carol Tome w rozmowie z analitykami po ogłoszeniu wyników. 

W wyniku malejącego popytu na takie usługi wielu sprzedawcom detalicznym udało się ostatnio wynegocjować z firmami UPS i FedEx zniżki na przesyłki. Firmy kurierskie udzielały zniżek, starając się zdobyć zamówienia, żeby wysyłane ciężarówki. Jak podaje Reuters, jednym ze źródeł kłopotów UPS jest też to, że ostatnio klienci w Stanach Zjednoczonych wybierają dostawę kurierską za pomocą ciężarówek. Jest ona mniej opłacalna w USA dla firm kurierskich niż transportowanie paczek drogą lotniczą.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *