Trzeba zakopać technologiczną lukę. Rząd chce przyspieszyć działania

Przyspieszenie cyfrowej transformacji, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i zakopanie luki technologicznej dzielącej Polskę od bardziej zaawansowanych krajów. O tym dyskutowali uczestnicy 16. edycji Forum Gospodarczego TIME, które odbyło się w Warszawie w dniach 11-12 marca. Jak co roku Forum było okazją na spotkanie firm telekomunikacyjnych i przedsiębiorstw zaangażowanych w procesy cyfryzacji z przedstawicielami administracji publicznej. Interia objęła wydarzenie patronatem medialnym. Zdjęcie

W Warszawie odbyło się 16. Forum Gospodarcze TIME /PAP/Albert Zawada /PAP

W Warszawie odbyło się 16. Forum Gospodarcze TIME /PAP/Albert Zawada /PAP Reklama

W dniach 11-12 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Forum Gospodarczego TIME. Wydarzenie, które Interia objęła patronatem medialnym, odbyło się już po raz szesnasty, tym razem pod hasłem „Droga ku cyfrowej dekadzie 2030 – nowe otwarcie”. 

„Głównym celem 16. Forum było przedstawienie reprezentantom nowego rządu i przedsiębiorstw roli cyfryzacji w powstrzymaniu narastającej luki technologicznej dzielącej Polskę od krajów najwyżej rozwiniętych” – wskazują organizatorzy konferencji. 

„W ubiegłych latach wiele projektów i propozycji, które powinny zostać przeanalizowane i uwzględnione przez odchodzący rząd w opracowaniu długofalowej strategii działania zielonej transformacji cyfrowej nie zostało zrealizowanych” – dodają.

Reklama

Na konferencji nie zabrakło przedstawicieli rządu i administracji. Uczestniczyli w niej między innymi minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski czy dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Badawczej (NASK) Radosław Nielek.

Rząd chce przyspieszyć budowę sieci 5G

Minister Gawkowski w swoim wystąpieniu zaakcentował, że rząd chce przyspieszenia budowy sieci 5G. – Uważam, że to co było polskim ideałem, to przekonanie, że jesteśmy w stanie budować polską, cyfrową markę w Europie i tak było przy wdrażaniu sieci 4G LTE – wskazał. Dodał, że wtedy Polska była europejskim liderem. – Dzisiaj jesteśmy europejskim outsiderem, mówię o sieciach 5G. Uważam, że to był błąd i trzeba w tej sprawie przyspieszyć – powiedział szef resortu cyfryzacji.

Wskazał także, że obecnie sieć telekomunikacyjna jest „jądrem myślenia o nowoczesnym państwie, rozwoju tego państwa i cyfryzacji tego państwa”. Dodał, że będzie to dla jego resortu „priorytet przy współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej”, a w kwestiach dotyczących energetyki – także z Urzędem Regulacji Energetyki.

Przypomnijmy, że sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć rozwój innych innowacji.

Rozwój AI to nie same pozytywy. Trzeba być gotowym także na zagrożenia

Dyrektor NASK poruszył z kolei temat cyberbezpieczeństwa w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. – Rozwój AI sprawi, że potencjalnych cyberzagrożeń będzie coraz więcej – ocenił Mielek. – Musimy być świadomi, że zastosowanie i rozwój AI do różnych obszarów życia, zwiększa ekspozycje na zagrożenia (…). Te rodzaje ataków będą bardziej wyszukane i będą się odbywać w większej skali – mówił. 

– Oczywiście że AI zostanie wykorzystana – wszystko co człowiek wymyślił zostało wykorzystane i tak samo zostanie wykorzystana AI – odpowiedział na pytanie o wykorzystanie AI w konfliktach zbrojnych. Jak dodał, ze względu na te zagrożenia niezbędne są regulacje dotyczące sztucznej inteligencji.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *