„Toczą się intensywne rozmowy”. Minister mówi, co ze składką zdrowotną

Szef kancelarii premiera Jan Grabiec poinformował na konferencji prasowej, że w resortach zdrowia i finansów toczą się „intensywne rozmowy” dotyczące zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że w najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko ministerstw, ale i rządu w tej sprawie – zadeklarował. Zdjęcie

Rząd szykuje nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej /123RF/PICSEL

Rząd szykuje nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej /123RF/PICSEL Reklama

Liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczyli w sobotę podczas konwencji samorządowej w Otrębusach pod Warszawą, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to „być albo nie być” Trzeciej Drogi w rządowej koalicji. 

To jest bezwzględna, niepodlegająca żadnym negocjacjom koalicyjnym nasza umowa. Jeśli to nie byłoby zrealizowane, to nie jesteśmy w stanie akceptować innych projektów – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

O trwających pracach informowała w sobotę po południu informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, która apelowała, by „nie poganiać” i „nie wprowadzać ludzi w błąd nieprawdziwymi spekulacjami”. 

Reklama Rozwiń

Do weekendowej wypowiedzi liderów Trzeciej Drogi odniósł się na poniedziałkowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Ja się bardzo cieszę, że nasi koalicjanci tak dobitnie podkreślają znaczenie 100 konkretów. Premier Tusk mówił o tym wielokrotnie w trakcie kampanii wyborczej, ten postulat jest dalej aktualny. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w tej sprawie. Wiem, że toczą się intensywne rozmowy – stwierdził Jan Grabiec, odpowiadając na pytanie dotyczące zmian w składce zdrowotnej. 

Co dalej ze składką zdrowotną? Szef KPRM nie chce, by było jak z Polskim Ładem

Szef KPRM tonował nastroje również w dalszej części swojej wypowiedzi. 

– Te informacje, które ukazały się w ostatnich dniach w mediach, są, delikatnie mówiąc, nieprecyzyjne. Tam ktoś doszukiwał się jakiegoś sporu czy konfliktu. Prace pani minister Leszczyny i pana ministra Domańskiego przebiegają bardzo harmonijnie (…) – uspokajał. 

– (Ministrowie zdrowia i finansów – red.) są na dobrej drodze do tego, żeby zapewnić jednocześnie racjonalne zmniejszenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i zapewnić, aby środki na ochronę zdrowia nie były zmniejszone. Ta ustawa będzie wymagała odpowiedniego procedowania w Sejmie i odpowiedniego vacatio legis. Nie chcemy, aby ustawy, zwłaszcza podatkowe, były przyjmowane w ciągu dwóch-trzech dni, znamy doświadczenia Polskiego Ładu (…) – podkreślał szef kancelarii premiera. 

Chcemy wprowadzić zmiany w składce zdrowotnej w taki sposób, żeby nie powodować bałaganu, tak, żeby wszyscy wiedzieli, jaką składkę w danym miesiąc mają zapłacić, co oczywiście wymaga pewna pieczołowitości – podsumował. 

Skąd pieniądze na zmiany w składce zdrowotnej?

Na potencjalne konsekwencje dla budżetu związane z wprowadzeniem zmian w składce zdrowotnej zwrócił uwagę ekonomista dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP). 

Rozwiń

Jak oszacował, przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to dla finansów publicznych koszt rzędu 10-11 mld zł. 

„Mam kilka informacji dla polityków prących na ścianę z tym rozwiązaniem. 1) Zmiana składki musiałaby być uwzględniona w regule wydatkowej, o kwotę 10-11 mld zł zmniejszy się pula wydatków. Pytanie gdzie wyciąć? Chyba, że zlikwidujemy regułę wydatkową? 2) W maju KE rozpocznie wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, zaleci nam redukcję deficytu, kwota 10-11 mld zł powiększy już nadmierny deficyt i pójdzie na opak rekomendacjom KE. Chciałbym usłyszeć konkretne odpowiedzi jak to pogodzić” – pytał we wpisie opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter). 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Czas na deregulację Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *