Skażenie wody w Działdowie. Władze poszukują sprawcy

Skażenie wody na Mazurach. Chodzi o kanał Młyński w Działdowie. W weekend służby otrzymały zgłoszenie, że kanał ma niecodzienny, turkusowy kolor. Teraz władze poszukują osoby, która może być sprawcą skażenia. Zdjęcie

Kanał w Działdowie został skażony w wyniku zrzutu miedzianu /Krzysztof Chojnacki/East News, Grzegorz Mrowiński/Facebook /

Kanał w Działdowie został skażony w wyniku zrzutu miedzianu /Krzysztof Chojnacki/East News, Grzegorz Mrowiński/Facebook / Reklama

Kanał Młyński w Działdowie na Mazurach został skażony – wynika ze wstępnych ustaleń. O sprawie informuje portal next.gazeta.pl. Zagrożony jest zbiornik retencyjny i 20 tys. sztuk narybku – podał w mediach społecznościowych burmistrz Działdowa.

W weekend jeden z mieszkańców zauważył, że do kanału na wysokości ul. Diamentowej ze spustu burzowego wypływa podejrzanie wyglądająca substancja o turkusowym zabarwieniu – wskazał w rozmowie z serwisem dzialdowo.pl st. bryg. Leszek Góralski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie. Poinformował służby, które ustaliły, że skażenie objęło 250 metrów kanału. 

Reklama

Skażoną strefę oddzielono od reszty wód usypanymi wałami ziemnymi. Służby pobrały też próbki wody ze skażonego kanału – wskazuje next.gazeta.pl. 

Apel burmistrza. Władze szukają sprawcy

Zgodnie z informacjami przekazanymi w mediach społecznościowych przez burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego, do skażenia doszło za sprawą zrzutu „potężnych ilości” miedzianu do kanalizacji deszczowej. Miedzian to substancja stosowana do ochrony drzew owocowych.

Mrowiński zaapelował do mieszkańców o pomoc we wskazaniu sprawcy. „Proszę pomóżcie! Szukamy bydlaka (przepraszam za wyrażenie), który dokonał zrzutu potężnych ilości miedzianu do kanalizacji deszczowej. Jest zagrożony zbiornik retencyjny i ponad 20 tysięcy narybku” – napisał w poście na portalu Facebook. Zamieścił także zdjęcia skażonego kanału.

Rozwiń

„Błagam Was o przekazywanie wszelkich informacji mogących ustalić sprawcę. Jeżeli cokolwiek wiedzieliście proszę o kontakt. Może dysponujecie monitoringiem lub nagraniami z kamerek. Nie pozwólmy by przez pazerność jednostki ucierpiało środowisko” – dodał burmistrz Działdowa. Podziękował też mieszkańcom za szybką reakcję. „Dzięki temu strażacy ustalili prawdopodobne miejsce zrzutu – ul. Orłowskiego”.

Jak dodał, na miejscu działają odpowiednie służby. „W celu ochrony zbiornika i rzeki Działdówki zadysponowaliśmy koparkę, która zasypie dopływ i odpływ z kanału w celu neutralizacji zagrożenia” – wskazał. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *