Samsung dostanie miliardy od USA. Rząd Bidena chce chipów „made in USA”

Stany Zjednoczone przyznały firmie Samsung dotację w wysokości 6,4 mld dolarów. Południowokoreański koncern otrzyma je w bardzo konkretnym celu. Chodzi o wsparcie na produkcję nowoczesnych chipów w zakładzie w Teksasie. Zdjęcie

Samsung dostanie 6,4 mld dolarów od USA na produkcję chipów w Teksasie /AFP

Samsung dostanie 6,4 mld dolarów od USA na produkcję chipów w Teksasie /AFP Reklama

Kolejna firma z sektora technologicznego będzie mogła liczyć na dotację od USA na produkcję chipów na terenie Stanów Zjednoczonych. Po 8,5 mld dolarów przyznanych Intelowi na fabrykę w Arizonie i 6,6 mld dolarów na inwestycję tajwańskiego giganta TSMC w tym samym stanie, pieniądze otrzyma Samsung. Koreański koncern będzie mógł liczyć na 6,4 mld dolarów – podano w poniedziałek.

Reklama

Intel, Samsung i TSMC to jedne z największych firm z branży półprzewodników. Na wsparcie produkcji w tej branży w USA rząd prezydenta Joe Bidena planuje więc wydać co najmniej 21,1 mld dolarów – to równowartość ponad 87 mld złotych.

– Departament Handlu Stanów Zjednoczonych i firma Samsung Electronics (Samsung) podpisały niewiążący wstępny protokół warunków (PMT) zapewniający bezpośrednie finansowanie w wysokości do 6,4 miliarda dolarów – podano w oświadczeniu opublikowanym przez amerykański rząd. Zgodnie z nową umową, Samsung rozbuduje swój istniejący już zakład w Austin w Teksasie, a do tego zbuduje kolejny w mieście Taylor w tym samym stanie.

Oczekuje się, że Samsung w nadchodzących latach zainwestuje w regionie ponad 40 mld dolarów. Inwestycje koncernu mają przyczynić się do utworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy – stwierdzono także w rządowym komunikacie.

Stany pompują miliardy w półprzewodniki. „To jak wyścig kosmiczny”

Dotacja dla Samsunga to kolejny krok na drodze USA do realizacji celu utrzymania wiodącej pozycji w branży półprzewodników. To kluczowa technologia. Chipy i układy scalone są używane na masową skalę w urządzeniach elektronicznych, telefonach komórkowych, komputerach, samochodach, sprzęcie medycznym czy AGD, a także w sprzęcie wojskowym.

Technologia półprzewodników została rozwinięta w dużym stopniu w USA. To właśnie jej rozwojowi swoją pozycję zawdzięcza Dolina Krzemowa. Ale w ostatnich latach produkcja chipów coraz częściej zaczęła się przenosić do Azji. 

Teraz Stany Zjednoczone w oficjalnej polityce państwowej stawiają nie tylko na wsparcie rodzimych firm z branży – jak Intel – ale przede wszystkim na lokalną produkcję. W 2022 roku Stany Zjednoczone przyjęły ustawę „Chips and Science Act”, która zezwala na dotacje publiczne dla producentów półprzewodników. Poza dotacjami możliwe są pożyczki na preferencyjnych warunkach. Intel wraz z częścią pożyczkową na mocy ustawy ma otrzymać 20 mld dolarów, a TSMC 11,6 mld dolarów.

Wszystko, by uniknąć zagrożenia kradzieżą technologii i zakłóceń w łańcuchu dostaw, jak ten sprzed kilku lat, który doprowadził do znaczących wzrostów cen sprzętu elektronicznego i opóźnień w ich produkcji. Nie bez znaczenia są również napięcia na liny Chiny-USA. Tymczasem kluczowy dla amerykańskiego eksportu półprzewodników jest Tajwan – państwo wciąż nieuznawane przez Chiny za odrębny byt polityczny. Agresja Chin na Tajwan mogłaby odciąć Stany Zjednoczone od dostaw technologii kluczowej dla produkcji prawie wszystkich nowoczesnych urządzeń – od pralek i smartfonów przez auta do myśliwców.

– Czegoś takiego nie robiliśmy jeszcze nigdy, albo przynajmniej nie od długiego czasu – mówiła o rządowym wsparciu dla rynku półprzewodników Gina Raimondo, sekretarz Departamentu Handlu USA na lutowej konferencji Intela poświęconej nowemu modelowi biznesowemu firmy. – Żeby znaleźć jakiś precedens dla takiego strategicznego działania amerykańskiego rządu w zakresie technologii, musielibyśmy cofnąć się w czasie sześćdziesiąt lat do wyścigu kosmicznego. Myślę, że to było najbliżej współpracy, jaką podejmują obecnie amerykański rząd, sektor prywatny i świat nauki, aby utrzymać wiodącą pozycję USA w tej dziedzinie technologii w obliczu ostrej konkurencji. Oczywiście, wtedy to była Rosja, teraz to inne kraje – wskazała przedstawicielka rządu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Elektromobilność – etap pierwszy Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *