Radom podał wyniki lotniska. Politycy mieli większe oczekiwania

Lotnisko Warszawa-Radom podało, ilu pasażerów obsłużyło od początku 2024 r., a także od początku swojego istnienia. Porównanie tych wolumenów z liczbą pasażerów odprawianych na lotniskach położonych w pobliżu innych miast o podobnej do Radomia liczbie mieszkańców pokazuje, że Radom radzi sobie przyzwoicie, choć nadzieje polityków co do tego portu były z pewnością większe. Zdjęcie

Lotnisko w Radomiu podało, ilu pasażerów obsłużyło od początku swego istnienia /Wojciech Olkuśnik /Reporter

Lotnisko w Radomiu podało, ilu pasażerów obsłużyło od początku swego istnienia /Wojciech Olkuśnik /Reporter Reklama

Kluczowe wolumeny pasażerskie na Lotnisku Warszawa-Radom przedstawiają się następująco (dane podajemy za komunikatem prasowym opublikowanym na stronie portu lotniczego):

  • luty – ponad 7500 obsłużonych osób;
  • okres od początku 2024 r. – 14 878 obsłużonych osób;
  • okres od uruchomienia lotniska (od końca kwietnia’23) – 120 541 obsłużonych osób;
  • okres od uruchomienia lotniska do końca 2023 r. – 103 418 obsłużonych osób.

Spróbujmy zestawić te liczby z wolumenami pasażerskimi na innych lotniskach położonych w pobliżu miast o podobnej do Radomia wielkości. Oczywiście, nie da się tych danych porównać w pełni miarodajnie. Każdy regionalny port lotniczy ma inne uwarunkowania. Radom leży w pobliżu wielkiej aglomeracji warszawskiej, w której znajduje się lotnisko Chopina – „wysysa” ono siłą rzeczy dużą część ruchu z Mazowsza. Inaczej rzecz się ma w przypadku np. Zielonej Góry czy Olsztyna – tamtejsze lotniska nie mają w pobliżu „konkurencji”.

Reklama

Radom odprawił dotychczas 120,5 tys. pasażerów. To nie tak źle?

Niemniej otwarciu portu lotniczego w Radomiu 27 kwietnia 2023 r. towarzyszył nie tylko rozmach organizacyjny, ale i duże nadzieje na dobre wyniki operacyjne i finansowe. Jak zatem wypada lotnisko w Radomiu na tle portów w bezpośrednim sąsiedztwie miast o podobnej wielkości?

Zacznijmy od lotniska Babimost w Zielonej Górze, która liczy sobie niewiele ponad 139 tys. mieszkańców (Radom ma ich blisko 197 tys.). Na początku stycznia Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost poinformował, że rok 2023 był dla niego rekordowy – odprawiono wówczas 53 963 pasażerów. Przypomnijmy: w 2023 r. lotnisko w Radomiu – choć działało krócej, bo od końca kwietnia – obsłużyło do 31 grudnia 103 418 pasażerów.

W pobliżu stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, która ma ponad 168 tys. mieszkańców, działa Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. W całym ubiegłym roku na lotnisku tym obsłużono 142 587 pasażerów. Więcej niż w Radomiu, ale znów trzeba pamiętać, że z Radomia pasażerowie zaczęli latać w końcówce kwietnia ’23.

Miastem o najbardziej zbliżonej liczbie ludności do Radomia jest Rzeszów, mający ok. 198 tys. mieszkańców. Działa tam lotnisko w Jasionce, które już 28 grudnia 2023 r. przebiło pułap miliona pasażerów odprawionych w ciągu minionego roku właśnie. Rzeszów jest fenomenem; lotnisko ostatnio mocno urosło w siłę pod względem lotów czarterowych – chociaż pamiętać należy, że ze względu na sytuację geopolityczną tamtejszy port stał się jednym z najważniejszych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, transporty cargo czy wojskowe to zupełnie inna kwestia, ale wzrost znaczenia Rzeszowa przekłada się też w jakiś sposób na ruch pasażerski.

Lotnisko Warszawa-Radom notuje wyniki poniżej prognoz

Politycy poprzedniej opcji rządzącej zakładali, że w pierwszym roku lotnisko w Radomiu obsłuży nawet 300 tys. osób. Na razie wyniki portu położonego w południowej części Mazowsza są więc poniżej tych prognoz.

Na sezon Lato 2024 z lotniska w Radomiu zaplanowane są trasy obsługiwane w ramach rejsów regularnych przez PLL LOT do Rzymu, Prewezy i Tirany. PLL LOT wprowadza też nowy kierunek z Radomia – Ochrydę w Macedonii Północnej. Z kolei węgierski przewoźnik Wizz Air będzie dalej woził pasażerów z Radomia do cypryjskiej Larnaki. 

Do oferty połączeń regularnych dochodzą też czarterowe. Z Radomia z biurami podróży można będzie polecieć do Antalyi i Tirany.

Ale w lutym port w Radomiu otrzymał też dwa mocne ciosy w siatkę połączeń – biuro podróży Itaka poinformowało, że anuluje loty z mazowieckiego lotniska na Kretę, a niemiecki organizator wycieczek Anex Tour ogłosił, że zakończy loty z radomskiego portu do Egiptu wcześniej niż pierwotnie planował.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *