Program 100 obwodnic na zakręcie. Rząd ma inny plan na drogi

Na realizację programu „stu obwodnic” do 2030 roku zaplanowanego przez poprzedni rząd może nie wystarczyć pieniędzy – ostrzega wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. W międzyczasie lista projektów urosła do ponad 150 zadań, a tymczasem środków ma być zbyt mało nawet na realizację pierwotnych planów. Zdjęcie

Brakuje pieniędzy na realizację programu budowy stu obwodnic do 2030 r. /STEFAN SAUER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP /

Brakuje pieniędzy na realizację programu budowy stu obwodnic do 2030 r. /STEFAN SAUER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP / Reklama

– Przechodzimy etap weryfikacji wszystkich programów, które w ostatnich latach były uruchomione, nie zawsze w racjonalny sposób – często decyzje, co do dużych inwestycji infrastrukturalnych były dyktowane decyzjami politycznym – powiedział w piątek w trakcie konferencji prasowej w opolskim oddziale GDDKiA wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. W ten sposób odniósł się on stanu realizacji projektów drogowych zaplanowanych przez poprzedni rząd PiS, w tym do programu budowy stu obwodnic w latach 2020-2030.

Reklama

Program stu obwodnic na zakręcie. „Nie ma pieniędzy”

– Po weryfikacji kosztów okazało się, że przewidziane na realizację programu „stu obwodnic” środki są niewystarczające – powiedział wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. 

Jak przekazał podczas konferencji prasowej, lista obwodnic rozrosła się już do ponad 150, a przewidziane na ten cel środki w wysokości 28 mld zł mają być niewystarczające nawet na zbudowanie setki z nich. – Można obiecywać dużo i w ostatnich latach było to widocznym zjawiskiem, drugie to fizycznie realizować – dodał wiceminister. 

Ministerstwo Infrastruktury w najbliższym czasie ma pracować nad poprawą stanu dróg powiatowych, które są „szkieletem komunikacyjnym kraju” i z których korzysta 70-80 proc. mieszkańców Polski. Jak uważa wiceminister, problem jest palący, bo są one w złym stanie i to we wszystkich regionach kraju.

100 obwodnic w dekadę nierealne?

Sto obwodnic na lata 2020-2030 to program wymyślony przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Zakłada on „powstanie stu zadań o łącznej długości około 820 km„. Głównymi założeniami projektu opracowanego przez poprzednie władze resortu infrastruktury była poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas, a także poprawa przepustowości sieci drogowej. 

Program zakłada powstanie tras o najwyższych parametrach technicznych. Na realizację projektu poprzedni rząd postanowił przeznaczyć 28 mld zł. 

W ramach Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała już do ruchu 30 obwodnic o łącznej długości prawie 300 km. Według danych z połowy ubiegłego roku wartość tych projektów to 7,3 mld zł.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *