Prezydent Andrzej Duda złożył podpis. Miliardy dla Poczty Polskiej

Poczta Polska w 2024 i 2025 roku dostanie ponad 2 mld zł na tzw. świadczenie usług powszechnych. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał odpowiednią ustawę. Poczta Polska znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej. Planowane są redukcje zatrudnienia. Zdjęcie

Poczta Polska dostanie ponad 2 mld zł na świadczenie tzw. usługi powszechnej. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Poczta Polska dostanie ponad 2 mld zł na świadczenie tzw. usługi powszechnej. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Pocztowe – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje przekazanie 2,052 mld zł Poczcie Polskiej z tytułu dotacji na sfinansowanie obowiązku świadczenia usług powszechnych w 2024 i 2025 r.

Nowelizacja przewiduje wypłatę w sumie 2 mld 52 mln zł

Nowelizacja przewiduje podniesienie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego do 750 mln zł w 2024 r. i do 1 mld 302 mln zł w 2025 r. W sumie jest to 2 mld 52 mln zł.

Obecnie rząd oczekuje na notyfikację przez Komisję Europejską pomocy publicznej na lata 2021-2025 dla Poczty Polskiej w postaci finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych – w wysokości ponad 3,2 mld zł. W listopadzie 2023 r. KE przesłała tzw. comfort letter, potwierdzając wstępnie i nieformalnie zgodność proponowanej pomocy dla Poczty z przepisami Unii.

Reklama

Jednak prezes UKE uznał, że na podstawie comfort letter nie może wydać odpowiedniej decyzji, koniecznej do wypłacenia pomocy. Dlatego konieczne było wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych.

Poczta Polska wpadła w finansowe tarapaty

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

W marcu pojawiła się informacja o możliwych redukcjach zatrudnienia – Poczta Polska miałaby ograniczyć zatrudnienie o nawet 5 tys. osób.

Jak doniosła „Rzeczpospolita”, Poczta Polska zmaga się z trudną sytuacją finansową – strata po dwóch miesiącach br. mogła sięgnąć nawet 60 mln zł.

Nowy prezes uzdrowi sytuację?

W poniedziałek rozstrzygnięto postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa i wiceprezesa Poczty Polskiej. Spółką pokieruje Sebastian Mikosz, dotychczas pełniący obowiązki prezesa. Jego zastępcą będzie Dariusz Śpiewak.

Sebastian Mikosz jako oddelegowany członek rady nadzorczej pełnił obowiązki prezesa od 15 lutego br.

Przypomnijmy: W latach 2009-2011 i 2013-2015 Sebastian Mikosz był prezesem zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT. Prowadził restrukturyzację znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej narodowego przewoźnika.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *