Prezes PKO BP Dariusz Szwed rezygnuje ze stanowiska. Ubiegł kadrową miotłę

Prezes największego banku w Polsce, czyli PKO BP, Dariusz Szwed, złożył rezygnację z funkcji prezesa banku, jak również z członkostwa w zarządzie ze skutkiem na 14 lutego 2024 r. – podała spółka w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyn rezygnacji. Dariusz Szwed ubiegł tym samym „kadrową miotłę” ministra aktywów państwowych Borysa Budki, zanim ta rozpoczęła porządki w zarządzie banku. Zdjęcie

Prezes PKO BP Dariusz Szwed złożył dymisję. /123RF/PICSEL / Wojciech Stróżyk /Reporter

Prezes PKO BP Dariusz Szwed złożył dymisję. /123RF/PICSEL / Wojciech Stróżyk /Reporter Reklama

„Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. (…) informuje, że 7 lutego 2024 r. Pan Dariusz Szwed złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również z członkostwa w Zarządzie Banku ze skutkiem na 14 lutego 2024 r. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia” – podano w komunikacie.

Zaledwie kilka dni temu, 2 lutego, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP dokonało zmian w składzie rady nadzorczej, odwołując z tego gremium ośmiu nominatów poprzedniej ekipy rządzącej. Tym samym droga do wymiany prezesa i innych kluczowych menedżerów w banku wchodzących w skład zarządu stanęła otworem, ponieważ to rada nadzorcza decyduje o obsadzie stanowisk w zarządzie. Dariusz Szwed nie czekał jednak na odwołanie. 

Reklama

Poprzednia rada nadzorcza PKO BP powołała Dariusza Szweda na stanowisko prezesa banku w kwietniu 2023. Ostatniego dnia sierpnia ubiegłego roku uzyskał on oficjalną zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie tej funkcji.  

W latach 2019-2021 Szwed pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku.

Kto zastąpi Dariusza Szweda w fotelu prezesa PKO BP?

Rynek już od jakiegoś czasu spekuluje o tym, kto może zostać nowym prezesem największego banku w Polsce pod względem aktywów. W tym kontekście wymieniane jest nazwisko Cezarego Stypułkowskiego, obecnie prezesa innego wiodącego uniwersalnego banku komercyjnego na polskim rynku – mBanku. Gdyby faktycznie przeszedł on do PKO BP, byłby to niewątpliwie „transfer roku” w sektorze bankowym. 

Pogłoski te uprawdopodobnia fakt, we wrześniu 2023 r. mBank w komunikacie bieżącym poinformował, że – o ile cały zarząd w obecnym składzie będzie urzędował także przez następną kadencję w latach 2024-2029 – to z prezesem Stypułkowskim zawarto umowę tylko na kolejny rok.

Ale na giełdzie nazwisk są też inni kandydaci – według doniesień medialnych, w grze poza obecnym prezesem mBanku ma być też były prezes tej instytucji, Sławomir Lachowski.  W branży mówi się też o Jacku Obłękowskim, który przez 5 lat był wiceprezesem PKO BP.

Bez względu na personalia, kandydat, którego nowa rada nadzorcza PKO BP wskaże na prezesa banku, będzie musiał spełnić wymogi Komisji Nadzoru Finansowego i uzyskać jej akceptację.

PKOBP

Prezes PKO BP Dariusz Szwed rezygnuje ze stanowiska. Ubiegł kadrową miotłę - INFBusiness

52,5800 -0,3600 -0,68% akt.: 07.02.2024, 10:57

  • Otwarcie 53,2600
  • Max 53,4000
  • Min 52,4800
  • Kurs odniesienia 52,9400
  • Suma wolumenu 863 273
  • Suma obrotów 45 654 105,18
  • Widełki dolne 47,9400
  • Widełki górne 58,5800

Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Prezes PKO BP Dariusz Szwed rezygnuje ze stanowiska. Ubiegł kadrową miotłę - INFBusiness

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *