Poważne ostrzeżenie GIS. Uwaga na marokańskie truskawki

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega przed spożywaniem marokańskich truskawek wprowadzonych do obrotu w Polsce przez Jeronimo Martins Polska (Biedronka) i REDENBERG Sp. z o.o. (firma zajmująca się importem i hurtową sprzedażą warzyw i owoców). Zdjęcie

GIS ostrzega przed partią marokańskich truskawek. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

GIS ostrzega przed partią marokańskich truskawek. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

„Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w określonej poniżej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko” – poinformował GIS.

Spożycie produktu zanieczyszczonego tym wirusem może wiązać się z ryzykiem wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS ostrzega, prowadzone jest postępowanie

Chodzi o Truskawki świeże 500 g; Numer partii: 0000/13-3120/2095; Kraj pochodzenia: Maroko; importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania.

Reklama

Produkt był w obrocie w Polsce prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r. – informuje GIS. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające.

GIS zaleca, aby nie spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia WZW typu A należy skontaktować się z lekarzem.

WZW A jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych (temperatura, substancje chemiczne). U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, tj. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ESG dla każdego Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *