Polska huta wznowi produkcję? „Przygotowania wyglądają bardzo poważnie”

Po kilku miesiącach przestoju huta Liberty Częstochowa przygotowuje się do wznowienia produkcji. Trwają testy urządzeń, zawierane są nowe umowy z dostawcami. Przerwa trwała od grudnia ub.r., a produkcja może ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Zdjęcie

Huta Liberty Częstochowa wznowi produkcję w kwietniu? Hutnictwo przeżywa trudne chwile w związku z rosnącymi cenami energii. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Huta Liberty Częstochowa wznowi produkcję w kwietniu? Hutnictwo przeżywa trudne chwile w związku z rosnącymi cenami energii. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

„W hucie Liberty Częstochowa trwają przygotowania do wznowienia produkcji” – donosi portal WNP przypominając, że to już kolejna próba powrotu na hutniczy rynek. Po przerwie zapoczątkowanej w grudniu ub.r., w styczniu 2024 zapowiadano rychłe wznowienie działalności, jednak to się nie powiodło.

Tymczasem przed świętami wielkanocnymi większa część załogi powróciła do zakładu, a trwające testy technologiczne pozwalają mieć nadzieję na przywrócenie produkcji.

Przygotowania do wznowienia produkcji w hucie Liberty Częstochowa wyglądają bardzo „poważnie”

„Tym razem przygotowania wyglądają bardzo poważnie” – pisze WNP. Jak poinformował w komunikacie Venkatasubramanian Krishnamoorthy, dyrektor generalny Liberty Częstochowa, w hucie powołano „gabinet wojenny”, na którego czele stanął Raghav Aggarwal, do niedawna doradca Sanjiva Gupty, prezesa grupy Liberty Steel.

Reklama

„Jest nam niezmiernie miło powitać w Częstochowie Raghava Aggarwala, do niedawna doradcę Prezesa Grupy, który poprowadzi nasz gabinet wojenny, wspierając nasz zespół zarządzający oraz Theunsa Victora, tymczasowego dyrektora generalnego LIBERTY Upstream w Europie, ponieważ wszyscy koncentrujemy się na realizacji naszego planu naprawczego” – poinformował w komunikacie dyrektor generalny V. Krishnamoorthy.

Podobno testy przebiegają pomyślnie (przytrafiają się tylko drobne usterki). Sprawdzane są rozdzielnie elektryczne i transformatory; trwają przygotowania do uruchomienia walcowni blach grubych.

Liberty Steel w kłopotach. Koncern miał problemy z finansowaniem

Problemy częstochowskiej huty wpisują się sytuację całego koncernu Liberty Steel. Firma restrukturyzuje swoje zakłady – te w Wielkiej Brytanii i np. hutę w czeskiej Ostrawie. Problemem są wysokie koszty energii, które na całym świecie uderzają w produkcję hutniczą. Elementem restrukturyzacji są m.in. nowe umowy z dostawcami energii.

Huty z grupy Liberty zmagały się także z brakiem zamówień. Zakład z Częstochowy – tak wynika z nieoficjalnych informacji WNP – ma nadzieję na odbudowanie portfela zamówień klientów, którzy są w stanie zaakceptować wyższe ceny po wzroście kosztów energii w hutnictwie.

Część pracowników huty Liberty Częstochowa odeszła z firmy

Huta Liberty Częstochowa zmniejszyła zatrudnienie od grudnia ub.r. Część starszych pracowników przeszła na emerytury, inni zmienili pracę. Obecnie huta zatrudnia niespełna 1000 osób.

Dyrektor generalny V. Krishnamoorthy poinformował jeszcze przed świętami wielkanocnymi, że zdecydowana większość pracowników Liberty Częstochowa wróciła już do pracy po przestoju w grudniu ub.r. Podziękował też związkom zawodowym za współpracę oraz władzom Częstochowy za wsparcie.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 74: Flipper. Wróg publiczny numer jeden? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *