Podwyżki dla żołnierzy. Rząd więcej sypnie generałom, mniej szeregowym

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało podwyżki dla żołnierzy. Wzrost uposażenia zasadniczego wojskowych zagwarantowano w ustawie budżetowej. I choć prezydent podpisaną ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, to nie blokuje to podwyżek dla wojskowych. Jednak na wzrost wynagrodzeń mundurowi będą musieli jeszcze trochę poczekać. Zdjęcie

W 2024 r. wzrosną wynagrodzenia żołnierzy /BENJAMIN FURST / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP /

W 2024 r. wzrosną wynagrodzenia żołnierzy /BENJAMIN FURST / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP / Reklama

W budżecie państwa na 2024 rok zagwarantowano podwyżki nie tylko dla pracowników budżetówki i nauczycieli, ale także dla pracowników służb mundurowych – w tym m.in. dla wojskowych. O wzrost wynagrodzeń dla żołnierzy postarało się Ministerstwo Obrony Narodowej. MON proponuje podwyższenie stawek wojskowych średnio o około 20 proc. 

Podwyżki dla żołnierzy. Wzrost wynagrodzeń o 20 proc.

W ustawie budżetowej zapisano podwyżki dla żołnierzy – teraz odpowiednie zapisy określające poziom wzrostu wynagrodzeń wojskowych muszą znaleźć się w rozporządzeniu. W MON kierowanym przez Władysława Kosiniaka-Kamysza właśnie pojawił się jego projekt. Podwyżki będą dotyczyć wszystkich, niezależnie od stopnia zaszeregowania – ich wysokość będzie się jednak różnić. 

Reklama

„Proponuje się podwyższenie stawek uposażeń zasadniczych w poszczególnych grupach uposażenia zasadniczego średnio od około 15,2 proc. do około 25,4 proc., co powoduje wzrost uposażenia zasadniczego od 1040 zł do 2750 zł w stosunku do uposażeń zasadniczych obowiązujących od 1 marca 2023 roku” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. 

Podwyżki dla wojskowych. Najwięcej dostaną generałowie

Najniższe podwyżki w wojsku otrzymają szeregowi, natomiast najwięcej pieniędzy dostaną najwyżsi rangą generałowie. Inaczej było w zeszłym roku, kiedy wszyscy wojskowi otrzymali po 400 zł brutto miesięcznie więcej.

O ile zatem wzrosną uposażenia wojskowych po zmianach? 

  • Starsi oficerowi dostaną od 1500 zł do 2750 zł więcej
  • Młodsi oficerowi – od 1600 zł do 1740 zł
  • Straci podoficerowie – od 1350 zł do 1420 zł
  • Młodsi podoficerowie – od 1260 zł do 1440 zł
  • Szeregowi – od 1040 zł do 1170 zł

Oznacza to, że uposażenie najniższe żołnierza zawodowego wzrosłoby z kwoty 4960 zł do kwoty 6000 zł, czyli o kwotę 1040 zł. 

„Podwyższenie poszczególnych stawek uposażeń zasadniczych żołnierzy zawodowych skutkować będzie również podwyższeniem otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych kwot dodatków za długoletnią służbę wojskową” – możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. 

Łącznie na podwyżki dla wojskowych przeznaczonych zostanie około 2 mld zł. Wyższe pensje mają zostać wypłacone w marcu i jak wynika z zapowiedzi MON, zostaną one przelane na konta żołnierzy z wyrównaniem od stycznia.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *