Pociągi z Polski będą jeździć w Rumunii. Pesa ma kolejny kontrakt

Bydgoska Pesa zawarła kontrakt na dostawę 62 pociągów do Rumunii. Nowe zespoły trakcyjne z Polski będą jeździć w okolicach Klużu, Jassy i Bukaresztu. Zdjęcie

Pesa zdobywa rumuński rynek. Kolejny kontrakt bydgoskiej firmy /Wojciech Stróżyk /Reporter

Pesa zdobywa rumuński rynek. Kolejny kontrakt bydgoskiej firmy /Wojciech Stróżyk /Reporter Reklama

Pesa Bydgoszcz we wtorek w Bukareszcie zawarła drugi kontakt z rumuńską Agencją Reformy Kolei na dostawę 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych – poinformował dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Maciej Grześkowiak.

Pociągi z Polski przeznaczone będą dla trzech regionów w Rumunii

W uroczystości podpisania kontraktu wzięli udział minister transportu i infrastruktury Rumunii Sorin-Mihai Grindeanu oraz ambasador RP w Bukareszcie Paweł Soloch. Pociągi będą przeznaczone dla regionów Bukareszt, Jassy i Kluż.

„Nasze tramwaje wożą mieszkańców miast Kluż, Jassy i Krajowa. Teraz dzięki nowoczesnym komfortowym pociągom połączymy mieszkańców tych miast, umożliwiając im podróże w ruchu międzymiastowym i regionalnym.(…) Pesa jest obecna w Rumunii od lat i chcemy tą obecność zwiększać – stąd plany powołania Pesa Rumunia i współpraca z lokalnymi partnerami przy tworzeniu centrów serwisowych w Rumunii” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Reklama

Komfortowe warunki dla rumuńskich podróżnych

Minister Grindeanu podkreślił, że podpisany z Pesą kontrakt na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz umowy zawarte wcześniej zapewnią pasażerom Kolei Rumuńskich komfortowe i bezpieczne warunki podróży.

Pojazdy Regio, które Pesa wyprodukuje dla Kolei Rumuńskich to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, z 224 miejscami siedzącymi, przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa i europejski system sterowania ETCS.

W grudniu Pesa podpisała z rumuńską Agencją Reform Kolei kontrakt na dostawę 20 (z opcją kolejnych 9) pojazdów klasy Inter-Regio. W ramach obydwu umów bydgoski producent będzie również przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania pojazdów i w tym celu Pesa wraz z państwowymi kolejami CFR Calatori utworzy lokalne centra serwisowe. W tym zakresie Pesa podpisała już ze spółkami CFR Calatori i CFR SA wstępne porozumienia.

Połowa produkcji Pesy idzie na eksport

Przedstawicielka Pesy w Rumunii Hanna Wiśniewska Sirbu podała, że fabryka wkrótce otworzy biuro w Bukareszcie i rozpocznie przygotowania do uruchomienia centrów serwisowych we współpracy z lokalnymi partnerami.

Do tej pory Pesa dostarczała w latach 2012-2023 na rynek rumuński tramwaje. Łącznie 37 tramwajów jeździ w Kluż, Jassach i Krajowej. Obecnie fabryka produkuje tramwaje dla Tallina i pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach oraz kolei w Ghanie. Eksport w ostatnich latach stanowi połowę produkcji firmy.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *