PLL LOT powiększy flotę. W grę wchodzą dwaj producenci samolotów

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o planach powiększenia floty Polskich Linii Lotniczych LOT o 84 samoloty regionalne. W tym celu spółka wyśle zapytania ofertowe. Dezycja jest strategiczna, bowiem zależy od niej kontynuacja współpracy z obecnym dostawcą maszyn – Embraerem, czy też wybór padnie na Airbusa. Zdjęcie

Rząd prowadzi rozmowy ws. powiększenia floty PLL LOT /123RF/PICSEL

Rząd prowadzi rozmowy ws. powiększenia floty PLL LOT /123RF/PICSEL Reklama

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) poinformowało w komunikacie, że w najbliższym czasie Polskie Linie Lotnicze LOT (PLL LOT) zamierzają wysłać zapytanie ofertowe dotyczące „pozyskania 84 samolotów regionalnych do dwóch producentów, którzy mają w ofercie maszyny spełniające wymagania„. Zaznaczono, że chodzi o Embraera oraz Airbusa.

Rozmowy rządu z producentami samolotów trwają

W komunikacie podkreślono, że jednym z podstawowych założeń strategii PLL LOT jest „zabezpieczenie nawet 110 samolotów do 2028 roku„. „Dlatego też spółka prowadzi dialog z producentami samolotów. Stoi bowiem przed podjęciem strategicznej decyzji czy w segmencie regionalnym kontynuować współpracę z obecnym dostawcą maszyn (Embraer), czy przejść na konkurencyjną platformę (Airbus)” – poinformowało ministerstwo.

Reklama

Jak wskazano, w piątek wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński prowadził rozmowy z wiceprezesem firmy Embraer João Pedro Tabordą, oraz wiceprezesem Airbusa na Europę Johanem Pelissierem.

Rozwiń

„Rozmowy wiceministra, w którego nadzorze znajdują się Polskie Linie Lotnicze LOT, dotyczyły określenia potencjalnych obszarów współpracy w.w. firm ze spółkami Skarbu Państwa (…). Po kryzysie wywołanym pandemią oraz wojną w Ukrainie LOT odbudowuje bowiem swoją pozycję na rynku i realizuje strategię dalszego rozwoju oraz wzrostu skali działalności” – podkreśliło MAP.

Liczba pasażerów PLL LOT wzrośnie

Ministerstwo wskazało, że aktualnie PLL LOT ma flotę 75 samolotów, na którą składają się maszyny Embraera (ponad połowa floty) oraz samoloty Boeing (B737 i B787).

Zgodnie z zapowiedziami z października ub.r., 2023 r. PLL LOT miały zamknąć przewiezieniem 10 mln pasażerów, a do 2028 r. ta liczba ma wzrosnąć do blisko 17 mln osób.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,30 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jacek Bartmiński, wiceszef MAP: Nie zamierzamy Poczty Polskiej dzielić ani likwidować INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *