ORP „Błyskawica” wracał na miejsce po remoncie. Uderzył w nadbrzeże

ORP „Błyskawica” wracał w piątek do Gdyni po malowaniu. Okręt uderzył dziobem w nadbrzeże, a na dziobie pojawiło się obtarcie. – Takie sytuacje mogą się czasem przydarzyć – skomentowała kmdr ppor. Anna Sech, rzeczniczka 3. Flotylli Okrętów do której należy „Błyskawica”. Zdjęcie

ORP "Błyskawica" uderzył w nadbrzeże, wracając świeżo po malowaniu /Wojciech Strozyk/REPORTER /Reporter

ORP „Błyskawica” uderzył w nadbrzeże, wracając świeżo po malowaniu /Wojciech Strozyk/REPORTER /Reporter Reklama

Jak podaje portal trojmiasto.pl, ORP „Błyskawica” podczas cumowania uderzył dziobem w nabrzeże. Nagranie z incydentu udostępnił czytelnik serwisu. Zdarzenie jest o tyle pechowe, że okręt wracał na nadbrzeże tuż po remoncie.

Przy holowaniu jednostki, która nie ma własnego napędu, jak Błyskawica, takie sytuacje mogą się czasem przydarzyć – wskazała z rozmowie z trójmiejskim portalem rzecznika 3. Flotylli Okrętów. – My na to mówimy, że okręt przykleił się do nabrzeża. W tym przypadku jednak nic poważnego się nie stało – dodała kmdr ppor. Anna Sech.

Reklama

ORP „Błyskawica” uderzył w nadbrzeże. Świeżo po remoncie

W wyniku zdarzenia na dziobie świeżo odmalowanej jednostki pojawiło się obtarcie. Na szczęście prędkość, z jaką poruszał się okręt, była niewielka, więc tylko na obtarciu się skończyło – wskazuje portal trojmiasto.pl. ORP „Błyskawica” to bowiem unikatowy zabytek. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem, który był używany podczas II wojny światowej. Jest też jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny, – od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku – czytamy na stronie ORP. 

„O tym, że całe zdarzenie nie było groźne, niech świadczy fakt, że 28 stycznia, podczas finału WOŚP, okręt będzie można zwiedzać za darmo w godz. 10:00-16:00″ – komentują dziennikarze trojmiasto.pl.

Obtarcie jest jednak widoczne. Zdjęcia opublikowała Polska Agencja Prasowa:

Zdjęcie

Uszkodzony dziób ORP "Błyskawica" /PAP/Marcin Gadomski /PAP

Uszkodzony dziób ORP „Błyskawica” /PAP/Marcin Gadomski /PAP

Zdjęciami i filmami z wydarzenia dzielą się w mediach społecznościowych także internauci:

Rozwiń Rozwiń

ORP „Błyskawica” po wojnie w maju 1946 roku został przejęty przez Royal Navy, ale wrócił pod polską banderę w 1947 roku. Przez kolejne 20 lat był okrętem flagowym Marynarki Wojennej. Po awarii kotłowni w 1967 roku pozostawał jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej w Świnoujściu. Od 1976 roku jest zacumowany w porcie w Gdyni jako okręt-muzeum.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Czysta motoryzacja Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *